Naučná stezka Okolím Bolešin II.

NS Okolím Bolešin II., 7.8.2016

NS Okolím Bolešin II., 7.8.2016

Naučná stezka Okolím Bolešin II. vede okolím obce Bolešiny na Klatovsku. Stezka o délce 2,2 kilometru byla vybudována v roce 2011 a má 5 zastavení. Stejně jako Naučná stezka Okolím Bolešin I. poskytuje krásné výhledy do Klatovské kotliny, Plánický hřeben i Šumavu. Návštěvníky seznamuje se zajímavostmi okolí. Součástí každé tabule je mapka stezky. Trasa je z části okružní.

Naučná stezka Okolím Bolešin II. začání u mateřské a základní školy v Bolešinách, kde je i první tabule. Ta informuje o stezce, o ptačích krmítkách. Doplněna je leteckým snímkem Bolešin, fotografií čapího hnízda, které možná uvidíte z hlavní silnice nebo např. geologickou mapou blízkého okolí.

K dalšímu zastavení dojdeme, když se napojíme na hlavní silnici směrem na Plánici. Cedule stojí u rybníčků na přítoku Bolešinského potoka. Na panelu najdete spoustu fotografií rostlin vázaných na vodu.

Pokračujeme po silnici a po pár desítkách metrů zabočíme vlevo a vydáme se do kopce mezi domy. Pokračujeme polní cestou až k rozcestí s dřevěným přístřeškem. Další zastavení s názvem Vápencový lůmek Na vrších stojí nedaleko pozůstatků po těžbě hornin. Podloží území netvoří jen vápenec, ale i rula, svor, magmatické žíly i krystaly kalcitu a almadinu. Tabule  nás seznámí i s porostem rostlin v okolí.

Chrpa čekánek., 7.8.2016

Chrpa čekánek., 7.8.2016

Pokračujeme do kopce. V lese ucítíme zápach houby hadovky smrduté a po chvíli se nám ji i podaří najít. Její “klobouk” je plný much, které se postarají o rozšíření výtrusů.

Míjíme několik rostlin náprstníku a přicházíme ke čtvrté tabuli, která popisuje proměnu krajiny po zániku obce Chrást.

U poslední zastavení se ponoříte do lesního světa kopce Na vrších. Zaposlouchejte se a třeba uslyšíte “mňoukat” káně lesní nebo ťukat datla. Oba jsou charakterizováni na naučné tabuli. Kromě nich i rostliny a houby, které můžete vidět okolo sebe.

Odtud pokračujeme z kopce dolů až se napojíme na polní cestu, po které jsme přišli a vrátíme se zpět do obce.

Naučná stezka Okolím Bolešin II. je vhodná pro pěší, maminky s kočárkem vhodným do terénu projedou též. Trasa není úplně dobře značená, doporučujeme mapu a nebo alespoň fotografii plánku trasy v mobilním telefonu.

Na zdolání stezky potřebujete cca 1 hodinu, našlapete 3,2 kilometru (od školy a zpět k ní). Doporučujeme trasu spojit s NS Okolím Bolešin I.

Auto můžete zaparkovat např. u školy nebo na parkovišti u obecního úřadu.

 

Zdroj: vlastní návštěva stezky + informační tabule NS

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. 15.10.2016

    […] roce 2011 byla vybudována Naučná stezka Okolím Bolešin II., jejíž návštěvu doporučujeme spojit s NS Okolím Bolešin […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *