Hrad Velhartice

Velhartice, 19.7.2019

Městečko Velhartice s cca 930 obyvateli, leží asi 10 km severozápadně od Sušice, nad říčkou Ostružnou. Ve středověku se zde těžilo zlato, později i stříbro. Dominantou obce je hrad s renesančním zámeckým křídlem.

Hrad byl postaven na přelomu 13. a 14. století v blízkosti osady Wilhartice, na skalnatém ostrohu nad říčkou Ostružnou, jako rodové sídlo pánů z Budětic. První písemná zmínka pochází z roku 1318, kdy hrad zdědil Bušek starší z Velhartic. Jeho syn, Bušek mladší, přítel a komoří Karla IV, nechal přistavět obytnou věž Putnu, spojenou s původním hradem (Rajský dvůr) kamenným mostem. Most, který je 32 m dlouhý a 3 m široký, nepřiléhá ani k jedné části budov. Jeho přechod byl umožněn padacími můstky.

image007V 15. století byl hrad lépe opevněn pány z Hradce, v roce 1448 zde byly ukrývány korunovační klenoty. Dalšími vlastníky hradu byli Šternberkové, Děpolt a Vilém z Rýzmberka, Lev z Rožmitálu, aj. V roce 1627 byl k hradu přistavěn renesanční zámecký palác, tzv. Huertovo křídlo.

Posledním vlastníkem Velhartic byl Josef Windischgratz, který panství opouští v roce 1946. Hrad chátral a zámecké křídlo bylo využíváno k rekreaci. Roku 1978 byl hrad předán Národnímu památkovému ústavu a začala jeho rekonstrukce, která trvá dodnes.

image003Návštěvníkům jsou zpřístupněny interiéry hradu (tématická expozice o životě v 15. století dle Tomáše ze Štítného) i zámku (expozice o životě šlechty v 16. a 17. století), nabízena je i volná prohlídka obou nádvoří, pivovaru nebo parkánu.

Na hradě probíhají výstavy a další kulturní akce.

Vedle hradního areálu je celoročně volně přístupný skanzen lidové architektury.

Návštěvní doba je uvedena na webu NPÚ.

 

Most

Most

Městečkem a kolem hradu prochází Naučná stezka Velhartice. Seznámí nás s Přírodní rezervací Borek, s historií hradu, dozvíme se i něco o chalupě Jana Wericha (navrhována J. Trnkou) aj.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *