Po stopách důlní činnosti na Břasku

18.11.2016

Od Stupna k Baště 18.11.2016

Naučná stezka po stopách důlní činnosti na Břasku vede okolím obce Břasy (okres Rokycany) a připomíná těžbu černého uhlí, která zde probíhala. Stezka měří asi 5,5 kilometru a je okružní. Začíná u PP Bašta v části obce Kříše. Z části vede po modré TZ, jinde je značená zelenou značkou. Každá tabule NS je doplněna QR kódem pro chytré telefony.

První tabule naučné stezky popisuje stopy těžby uhlí a průmyslové revoluce. K dalšímu zastavení nás vede asfaltová silnička a modrá turistická značka. Po asi 700 metrech míjíme PP Kateřina, další památku po těžbě, bohužel ale nepřístupnou.

Klesáme do údolí, přicházíme do Vranovic a po levé straně máme bránu do uhlobaronského zámečku Hochperk. Ten postavil v roce 1780 baron Antonín Hochberg na místě staré tvrze. Hochbergové působili na Břasku už od roku 1730. Těžili kyzové břidlice, dolovali uhlí pro svou sklárnu a hutě. Zámeček se v průběhu staletí stal kromě rodinného sídla i loveckým zámečkem nebo sídlem správce dolů. Byly zde byty a kaceláře, v letech 1965 až 1992 domov pro seniory. Dnes zámeček chátrá.

Brána k zámečku Hochperk, 18.11.2016

Brána k zámečku Hochperk, 18.11.2016

Kousek od zámečku opouštíme modrou TZ a po zelené pokračujeme po trase bývalé úzkokolejky. Způsoby dopravování vytěženého uhlí přibližuje 3. tabule s názvem Důlní úzkokolejky a lanovky.

Okolo Vranovického jezera (dříve povrchový odkliz), které je oblíbeným koupacím místem s čistou vodou a výskytem masožravky bublinatky, pokračujeme k dalšímu zastavení. Tabule Dírecký potok – voda v podzemí a na povrchu popisuje důležitost odvodnění štol. A potok vzniká právě z důlních vod v místě rezavého jezírka pod silnicí. Barva je způsobena sloučeninami železa.

Na Díreckém potoce jsou i vodopády. Asi 3 km odtud, kousek nad místem, kde se Dírecký potok vlévá do Berounky, se nachází vodopád Dírka.

Vydáme se dál po silnici, z ní potom uhneme vpravo na polní (luční) cestu. Páté zastavení se nachází v blízkosti odklizu Kristián. Důl Terezie a odkliz Kristián. Černé uhlí se tu těžilo až do roku 1958. Daleko zajímavější než černé uhlí jsou ale nálezy fauny a flory z karbonu. Původní karbonský prales byl zasypán vrstvou sopečného popela.

Opět se napojujeme na modrou turistickou značku a pokračujeme k 6. zastávce s názvem Vranovické jezero. Okolo této vodní plochy jsme šli k 3. zastavení. U jezera se nachází chatová osada.

Tabule nauční stezky Po stopách důlní činnosti, 18.11.2016

Tabule nauční stezky Po stopách důlní činnosti, 18.11.2016

Od tohoto zastavení doporučujeme udělat si ještě procházku na rozhlednu Břasy (celkem 2 km po modré TZ).

Po modré TZ pokračujeme k zastavení Důl Liewald. Okolo uvidíte několik propadů a také haldy keramických nádob, které se používaly při výrobě kyseliny sírové (olea).

K poslední zastávce pokračujeme opět po zelené TZ. Dojdeme na silnici Břasy – Kříše a po 200 metrech zahneme doleva do lesa. Pokračujeme dál až k plotu skládky a u něj se vydáme se doprava (plot pak bude po levé straně).

Podle tabule Odkliz Florentýna se nacházíme hned vedle dalšího pozůstatku důlní činnosti. Demonstrován je tu další způsob likvidace následků těžby – zavážení odpadem.

Parkovat můžete např. ve Stupně u nádraží.

Stezka je vhodná pro pěší, cyklisty i maminky s kočárky vhodnými do terénu.

 

Zdroj: uvedené ve zdrojích, tabule naučné stezky a web www.obecbrasy.cz

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. 18.12.2016

    […] k rozhledně dovede např. modrá TZ z okraje Vranovic. Doporučujeme navštívit naučnou stezku Po stopách důlní činnosti na Břasku, ze které vede na rozhlednu […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *