Zámek Nové Hrady neboli České Versailles

Nové Hrady

Nové Hrady, 2013

Zámek Nové Hrady se nachází ve stejnojmenné obci, asi 12 km západně od Litomyšle (okres Ústí nad Orlicí).

Zámek byl postaven v rokokovém stylu v letech 1774 – 1777 pod kopcem, kde kdysi stával gotický hrad. Zámek nechal postavit hrabě Jean-Antoin Harbuval de Chamaré. I díky krásným zahradám bývá zámek označován jako “České Versailles” nebo “Malý Schönbrunn”.

Nové Hrady jsou v soukromém vlastnictví a postupně prochází rekonstrukcí. Současní majitelé koupili zámek v roce 1997 od vnoučat původního majitele textilního továrníka Josefa Bartoně z Nového Města nad Metují, kterým byl zámek vrácen v restituci.

Přední nádvoří, 2013

Přední nádvoří, 2013

Okolo zámku jsou rozsáhlé zahrady. Střídá se tu francouzská parková úprava s přesně střiženými keři (na předním nádvoří) s ovocnou zahradou nebo okrasnou zeleninovou zahradou (na druhém nádvoří). Ke klasicistnímu altánku vede cesta lemovaná levandulí. Je zde i přírodní amfiteátr.

Součástí zámeckého areálu je bludiště z tújí, První české muzeum cyklistiky v barokním špýcharu nebo Galerie klobouků. K zámku patří i Zámecká obora s jeleny a daňky na východním okraji obce.

Pohled na druhé nádvoří, 2013

Pohled na druhé nádvoří, 2013

Zámek Nové Hrady můžete navštívit denně od května do září a v dubnu a říjnu o sobotách, nedělích a svátcích. V zimním období pouze objednané skupiny. Zahrady jsou přístupné celoročně. Občerstvit se můžete v Zámecké restauraci nebo Zámecké kavárničce, kde jsou pořádány výstavy.

Aktuální otevírací dobu můžete zjistit zde.

Altán, 2013

Altán, 2013

Turisté se sem dostanou po žluté TZ z Vysokého Mýta (14 km) nebo Poličky (21 km), vede sem i červená TZ z Boru u Skutče.

Cyklisté mohou využít cyklotrasu 4021, 4229, 4181 nebo Maštale 1 a 7.

Do Nových Hradů jezdí autobus, vlak jezdí do 7 km vzdálené Cerekvice nad Loučnou.

Automobil můžete zaparkovat na parkovištích v obci.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *