Nestůjte frontu na profláklé vrcholy českých hor, objevte ty méně známé

Kvůli opatřením toho stále moc nemůžeme, tak nám zbyly alespoň výlety do přírody. Jenže – tohle si teď řekne asi každý člověk v České republice. A pak se snadno stane, že výšlap na Sněžku je spíš jako procházka po Václaváku. Objevte netradiční místa na výlet a vyhněte se přívalu turistů.

Zažijte (téměř) nedotčenou přírodu v Rychlebských horách

Rychlebské hory nabízí nenarušenou přírodu, krásné památky a hlavně – nejsou přelidněné. Nachází se severně od města Jeseník a přirozeně navazují na pohoří Hrubý Jeseník.

Čekají vás hluboká údolí, hřebeny s krásnými smrkovými lesy, ale také husté smíšené porosty. Po hřebenech se vydejte jen za předpokladu, že jste zkušení turisté. Sem tam někoho potkáte, ale platí, že Rychlebské hory jsou poměrně opuštěné. Okénka s občerstvením tedy na každém kroku rozhodně nečekejte. Vše potřebné musíte mít s sebou na dva až tři dny. Kromě jídla se proto i dobře oblékněte. Teplé funkční kalhoty a péřová bunda jsou základ.

Zkuste třeba hlavní hřebenovku, která z velké části kopíruje česko-polskou hranici. Trasa začíná v Bílé Vodě. Odtud se vydáte na Borůvkovou horu s rozhlednou, ze které se vám naskytne výhled na Sněžku, Kralický Sněžník a Orlické hory. Další kilometry se nedrží striktně hřebene a občas projdete i hlubokým údolím.

Na hřeben se vrátíte až po výstupu na vrchol Koníček, půjdete kolem vrchu Špičák a po žluté dojdete na nejvyšší horu pohoří – Smrk (1 125 m). Přes vrch Brousek a Travnou horu se dostanete až k turistické chatě Paprsek. Pokračujte kolem přírodní rezervace s původním pralesem k Polské hoře. Odtud vede značená cesta, která kopíruje státní hranici a postupně dojdete až do Kladského sedla.

Pokud nechcete zdolávat hřebeny, nemusíte. V Rychlebských horách najdete i krásné jeskyně, jako například jeskyně Na Pomezí s bohatou krápníkovou výzdobou nebo blízkou puklinovou jeskyni Na Špičáku. Za návštěvu stojí také zřícenina gotického hradu Rychleby.

Objevujte neznámá místa ve známých horách

Vydejte se klidně do známých českých hor, ale rozhlížejte se a hledejte nové možnosti výletů.

Krkonoše nejsou jen Sněžka a Mumlavské vodopády. Objevte místa, kde se neutopíte v záplavě turistů. Za návštěvu stojí hřeben Rýchory na východě tohoto pohoří. Hřeben ohraničují vrcholy Kutná (1 001 m) a Dvorský les (1 036 m). Především oblast Dvorského lesa je nejméně dotčená krajina v celých Krkonoších.

Lysá hora také není synonymem Beskyd. Vrchol Smrk je druhá nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd, často opomíjená. O to líp – vy už ji znáte, ale při svém putování potkáte mnohem méně turistů než při výstupu na Lysou horu.

A podobně jde pokračovat i u dalších míst. Chápeme, že Sněžku i Lysou horu chcete také vidět, ale nebojte se vždycky rozhlédnout okolo. Pokud vás nebaví obyčejné túry a přechody, vyzkoušejte populární skialpy a zažijte výhledy z jiné perspektivy. Bunda a skialpové kalhoty nestojí tolik a vybavení si můžete půjčit.

Autor článku: Pavla Melenová

Zdroje / foto: turistika.cz, navstivtejeseniky.cz, beskydyportal.cz, horama.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *