V Praze na Vltavě proběhl monitoring vodního ptactva

Jako každý prosinec i letos se 11. 12.  2021 ráno sešli na levém břehu řeky Vltavy v Praze u železničního mostu naproti Vyšehradu ornitologové. Cílem bylo límcování, značení a kroužkování vodních ptáků na tomto ornitologicky zajímavém zimovišti. Plánem akce bylo projít levý i pravý břeh v úseku právě mezi železničním mostem u Vyšehradu až k Mánesovu mostu a přes Karlův most po náplavce zase zpět. Kontrolovali, sčítali a odečítali se hlavně labutě velké, divoké kachny, lysky černé a racci.
Jelikož se tentokrát do Prahy sjelo poměrně hodně kolegů, kteří se věnují kroužkování a značení hlavně vodních ptáků, podařilo se odečíst kolem stovky kroužků, zejména labutí a racků. Zároveň se odchytilo a ošetřilo několik poraněných ptáků. Ornitologové překroužkovali staré a hůře čitelné ornitologické kroužky a procvičili odchytovou techniku.

Monitoring vodních ptáků v Praze na Vltavě, foto: DES OP

Monitoring vodních ptáků v Praze na Vltavě, foto: DES OP

Byla to příjemná pětihodinová akce strávená venku u vody, která navíc přinesla mnoho zajímavých dat a několika labutím i pomohla. Akce se vydařila, výsledky a data se postupně zpracovávají na několika úrovních.

repro: DES OP

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *