Brdy jsou rájem nejen pro cyklisty a milovníky dlouhých túr

V roce 2016 se Střední Brdy, do té doby vojenský újezd, otevřely veřejnosti. Spolu s těmi Jižními – třemšínskými nyní tvoří naši nejmladší chráněnou krajinnou oblast. Mezi ostatními je výjimečná i z jiných pohledů.

V první řadě jde o území, kde sto let operovala armáda. Turisté a výletníci sem tedy nesměli, i když trampové na tuto dobu jistě vzpomínají se slzou v oku. Ozbrojeným složkám dnes zbyl k výcviku malý kousek Brd u Jinců. Na nově zpřístupněných územích však zanechaly zajímavé dědictví. V první řadě šlo o munici, kterou do letošního roku pyrotechnici sbírali. Dnes jsou od ní Brdy téměř vyčištěné, na neasanované plochy je vstup logicky zakázán. Kdo má rád trochu toho adrenalinu, pro toho jsou Brdy cestou kudy z nudy.

Padrťské rybníky

Další armádní dědictví však již i klidumilovnější turisty spíše lákají než odrazují. V první řadě jde o zachování obrovské souvislé plochy lesa, která sloužila jako nárazník mezi okolními obcemi a zdejšími výcvikovými plochami. Ačkoli se často jedná o druhově chudou kulturní smrčinu, najdou se tu místa, kde na jaře neolistěné buky nechají vyniknout bohatému podrostu, nebo kde modříny v říjnu a listopadu dozlatova zbarví prostor nad hlavou.

Zajímavými lokalitami jsou i bývalé dopadové plochy, které spolu s Padrťskými rybníky a Třemšínem patří mezi nejzajímavější tipy na výlety v Brdech. Odlesnění a časté požáry tu daly vzniknout rozsáhlým vřesovištím, které v srpnu a září ožijí nádhernou růžovofialovou barvou. Nejvyšší hora Tok i civilizaci bližší, nižší a bunkry posetý Houpák díky nim nabízejí úchvatný pohled do českého vnitrozemí. Odjinud naše hlavní město, nad nímž se tyčí hřeben Krkonoš, neuvidíte. A když už je řeč o Praze, toto jméno nese i druhá největší brdská hora. Meteorologický radar na ní sice poskytuje informace o srážkách na velké části našeho území, výhledu z něj si však užijí pouze meteorologové. Turisté se musejí spokojit s dvojicí vyhlídek v jeho blízkém okolí.

Řopík na Houpáku, srpen 2016

A pro koho jsou tedy vlastně Brdy? Pro všechny romantiky, kteří se rádi hodiny procházejí v místech, kde nenarazí na živáčka. Jsou rájem i pro cyklisty, na které tu čekají desítky a stovky kilometrů zpevněných cest, na nichž téměř nepotkáte automobil. A svoje kouzlo mají i pro ty, kterým učaroval geocaching. Míst s keškami je tu dost a dost a právě naše nejvyšší vnitrozemské pohoří dodává schovaným pokladům další dávku poetičnosti. Nakonec, geocacheři jsou tu velmi činní a spolu se Správou CHKO Brdy pořádají řadu bohulibých akcí, v čele s odstraňováním křovin a náletů v prostorech zříceniny hradu Valdek, dalšího brdského skvostu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *