Odpočinek na horách? Jeďte do lázní!

České lázně patří takříkajíc k našemu rodinnému stříbru. Ve světě prosluly a přes lepší i horší období se dočkaly i dnešních dnů. Mezi ty nejznámější patří samozřejmě Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Luhačovice nebo Teplice. Existuje ale několik méně známých lázeňských míst, která mají co nabídnout i milovníkům hor.

Janské Lázně

Janské LázněJanské Lázně jsou patrně nejznámějším lázeňským místem v našem výčtu. Aby taky ne, když jsou to nejvýznamnější lázně Krkonoš. Leží na samém okraji místního národního parku pod 1299 metrů vysokou Černou horou. Pokud vám zdravotní stav dovolí, je právě ona zajímavým tipem na výlet v bezprostředním okolí. Pod jejím vrcholem najdete hned dvě rozhledny, rašeliniště, vodopád nebo například dětský park Kabinka. Ten se nabízí, pokud se sem nevydáte na žádný léčebný ani wellness pobyt, ale naopak na pobyt pro rodiny s dětmi, který tu coby balíček nabízejí také.

Lázně Kynžvart

Zámek KynžvartVe stínu Mariánských Lázní, Františkových Lázní a Karlových Varů se na samém západě Čech choulí Lázně Kynžvart. Městu s asi čtrnácti stovkami obyvatel dominuje lázeňský areál a nedaleký zámek. Milovníky procházek ale jistě potěší množství minerálních pramenů v okolí.  Jezevčí, Liščí nebo Kančí pramen dávají tušit, že je žíznivec objeví v lese. Nejchutnější je pak místní pramen Tereza, pro jehož vodu sem jezdí lidé z širokého okolí. My jsme ale chtěli do hor a Kynžvart leží v údolí. Dominantou výhledu z oken místního zámku je čtvrtá nejvyšší hora Českého lesa Dyleň. Pokud se však na něj díváte, ještě zajímavější masiv máte za sebou. Slavkovský les – chráněná krajinná oblast s rozsáhlou náhorní plošinou, spoustou cest, silnic a cestiček, bezpočtem různě mineralizovaných pramenů, mezi nimiž se jako perla blyští rozsáhlé rašeliniště a rybník – Kladská. Tohle místo stojí za návštěvu.

Lázně Libverda

Do lázní v Jizerkách? Tak to musí být Lázně Libverda! Obec se čtyřmi stovkami stálých obyvatel leží na úpatí nejvyšší hory Jizerských hor – Smrku. Tohle místo lze doporučit zejména tomu, kdo se vedle odpočinku také rád projede na kole, hlavně na tom horském. Singltrek pod Smrkem se díky zdejším stavitelům dynamických tratí pro horská kola stal pojmem přesahujícím hranice střední Evropy. Na cyklisty tu čeká více než 60 kilometrů cest pro rodiny s dětmi i zkušené bajkery. A komu by to bylo málo, může přejet přes hranici. Na polské straně totiž najdete podobné traily také.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *