Raci uprostřed okresního města? Jistě, třeba v Rokycanech!

Vesnice Raková a z ní do Rokycan tekoucí Rakovský potok zvaný Rakováček určitě dostaly jméno podle raků. Po napřímení toku ale minimálně z Rokycan zmizely. Nyní ale ze západu Čech přichází dobré zprávy.

Rak kamenáč, zdroj: Město Rokycany

Rak kamenáč, zdroj: Město Rokycany

Město Rokycany totiž již několik let spravuje Park U Rakováčku tak, aby sloužil nejen místním obyvatelům, ale i přírodě. Na Rakovském potoce se tak znovu objevily meandry, vysoké trávníky v okolí pomáhají zadržovat vodu v krajině a daří se tu i živočichům. Poslední průzkum ukázal, že i těm zvláště chráněným.

Vedl jej astakolog, tedy odborník zabývající se korýši, David Fischer. Věnoval se toku Rakovského potoka právě v úseku, který město Rokycany revitalizovalo v přechozích letech, tedy v prostoru Parku U Rakováčku.

Výsledek předčil očekávání odborníků i laické veřejnosti. Samotný nález vzácného raka kamenáče je dobrou zprávou. Rakům se tu však daří opravdu skvěle. Místní populace dokonce patří k těm s vůbec nejvyšší zjištěnou populační hustotou v České republice. Rak kamenáč je nejen naším nejvzácnějším a nejzranitelnějším druhem raka, v České republice se jedná o druh kriticky ohrožený. Kromě specialistů s ním proto nesmí nikdo ani manipulovat.

Potvrzen byl i výskyt zajímavých druhů ryb. Hojná je tu mřenka mramorovaná a velmi početná i zvláště chráněná střevle potoční.  Za velmi důležité pokládají odborníci také potvrzení výskytu silně ohroženého modráska bahenního.

Milovníky chlupatých roztomilých zvířat pak potěší, že se našly i stopy vydry říční, která je také silně ohroženým druhem.

zdroj: Tereza Maixnerová/město Rokycany

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *