Naučná stezka Boreč

Ventarol na Boreči, 5.7.2018

Chcete se v létě ochladit nebo v zimě ohřát? Nechcete být v civilizaci? Chcete vidět Kouřovou horu? Zkuste naučnou stezku Boreč. Nachází se 4 kilometry západně od Lovosic, u obce Velemín v okrese Litoměřice (Ústecký kraj). Leží na území Chráněné krajinné oblasti České středohoří.

Stezka prochází po svazích kopce Boreč se stejnojmennou národní přírodní památkou a Evropsky významnou lokalitou. Byla vybudována jako vůbec první naučná stezka v Českém středohoří (spolu s NS Lovoš) už v roce 1981. Na částečně okružní trase o délce asi 2,2 km najdete 9 zastavení. K absolvování budete potřebovat cca 1,5 hodiny.

Úvodní panel najdete na návsi v Režném Újezdě, osadě s pouhými 36 obyvateli, která je dnes součástí obce Velemín. Víte, jak je značené chráněné území a jak poznat, jestli vstupuji do něj či z něj vycházím? I to se tu dozvíte.

K první tabuli budeme stoupat do kopce, okolo studánky. Sesuv na severním úpatí je způsoben narušením druhohorních vápenců třetihorním magmatem a zvětráváním díky působení prostředí. Na svahu uvidíte větší balvany i drobnější suť, vše z části porostlé vegetací s břízou bělokorou (Betula pendula) nebo jeřábem ptačím (Sorbus aucuparia).

Druhé zastavení Suť na severním svahu a úpatí informuje o druzích obývajících zazeměné sutě.

Výhled z NS Boreč 5.7.2018

Třetí tabule Suťový les s lípou srdčitou se nachází na začátku (nebo konci) zelené turistické značky vedoucí do obce Boreč. Popisuje  typický porost západního svahu Boreče s bylinným podrostem bohatým obzvláště na jaře.

Panel s číslem čtyři nese název Vyhlídka a poskytuje informace o původu kopců, na které se právě díváme. I když je pohled na Milešovské středohoří orámovaný větvemi stromů opravdu krásný, vydáváme se dále do kopce.

Pátá tabule Ventaroly stojí na jeho vrcholu. V létě tu v několika jamách v zemi objevíte vzácný mechorost borečku vzácnou (Targionia hipophylla). V zimě se z jam bude kouřit – puklinami v hornině prochází teplý vzduch z hloubky.

K dalšímu panelu jdeme z kopce. Procházíme křovinami a nejen o nich vypráví šestý panel s názvem Doubrava na jižním svahu.

Sedmé zastavení Vyhlídka k východu nabídne kromě obrázků zde žijícího hmyzu i pohled do historie. Nedaleko odtud se totiž odehrála jedna z bitev Sedmileté války.

Lomikámen, Boreč 5.7.2018

V parném létě velmi oceníte poslední zastavení Chladná suť na severním úpatí. Z mezer v suti zde vychází chladný vzduch. Milovníky květeny jistě potěší lomikámen trsnatý (Saxifraga rosacea), který roste hned vedle tabule.

Trasa je dostupná celoročně s přihlédnutím k počasí,  za sněhu mohou být některé úseky nebezpečné. Nehodí se pro cyklisty ani maminky s kočárky.

Do Režného Újezdu jezdí autobus, z vlakového nádraží z Lovosic je to sem po modré turistické značce necelých 6 kilometrů.

 

Zdroj: panely naučné stezky, mapy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *