Přírodně poznávací okruh (naučná stezka) Les

Naučná tabule, červen 2009

Naučná tabule, červenec 2009

Přírodně poznávací okruh Les, někde nazývaný naučná stezka, prochází obcí Borová Lada na Vimpersku. Stezka měří asi 4 kilometry, vede po úbočí kopce Vyhlídka a je okružní.

Začátek trasy je na parkovišti v Borové Ladě, kde je úvodní informační tabule. Parkovat se dá i na parkovišti Zaparkuj a jdi Svinná Lada. Okruh je značený bílou značkou se zeleným pruhem a vyobrazeným datlem.

První zastavení s názvem Les je umístěno na lesní cestě kousek za Borovými Lady a informuje o vývoji lesa po skončení doby ledové.

Druhé zastavení Funkce lesa popisuje, jak už název napovídá, co všechno les umí. Zahřeje i ochladí krajinu, zadržuje vodu, poskytuje úkryt zvěři a v neposlední řadě i dává lidem dřevo.

O hospodaření a péči o les a o reintrodukci rysa se dočtete na třetí tabuli. Dočtete si i o větrné a kůrovcové kalamitě, která zde byla v letech 1983-1986.

Výhled z rozhledny, srpen 2009

Výhled z rozhledny, červenec 2009

Čtvrtá naučná tabule Les a krajina se nachází u rozhledny Vyhlídka, takže je na ní znázorněno panorama krajiny. Lepší ale bude vylézt na Vyhlídku a rozhlédnout se z větší výšky. Tabule podává i informace o krajině a jejích změnách. Jaký význam má vlastně slovo “Šumava”?

Přírodní les je pátým zastavením. Popisuje horské bučiny a jejich typické obyvatele. Je zde i obrázek doupného stromu a jeho obyvatele strakapouda bělohřbetého.

Další tabule přírodního poznávacího okruhu má název Smíšený les a vysvětluje rozdíl v odolnosti monokultury oproti smíšenému lesu. Charakterizován je i podíl jednotlivých druhů dřevin v lesích Šumavy dnes a před tisícem let.

brouk , červenec 2009

brouk , červenec 2009

Do Borových Lad Vás doveze autobus. Můžete využít i cyklistické trasy 33, 1053 nebo 1040. Vedou sem i turistické trasy.

Doporučujeme navštívit i Chalupskou slať, kam vede další naučná stezka.

Podle našich informací byl Poznávací okruh Les nově upraven v roce 2012. Nově vytvořený pěší okruh Datel černý – klubko vztahů v přírodě vede po stejné trase a je značený zelenožlutou značkou s datlem. Až trasu znovu navštívíme, informace upravíme.

 

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *