Naučná Skalní stezka pod Radyní
Naučná Skalní stezka prochází okolím hradu Radyně u Starého Plzence (okr. Plzeň – město), vybudována byla v roce 2017. Stezka je okružní, začíná pod hradem Radyně (cca 80 m po žluté TZ od infocentra). Trasa měří necelých 3,5 kilometru a nastoupáte 110 výškových metrů. Je dobře značená šikmou modrou značkou.
S charakteristikami stezky nás seznamuje úvodní tabule s názvem Pod hájovnou. Od ní se vydáme se po pěšině doprava.
Kámen a skály
Vysoký Štont nabízí první skalní masiv na stezce. Místní ho nazývají Radyňská skála, horolezci Velká skála. Pro turisty tu bylo vybudováno nové schodiště a vyhlídková plošina. Z vrchulu skály v 18ti metrech je krásný výhled na hrad Radyně, okolní lesy a brdské vrcholy. A také na koruny stromů s velkými trsy jmelí.
Ke třetí tabuli budeme asi 300 metrů klesat. Zastavení Lom Hřeben popisuje těžbu v okolí Starého Plzence. Ta zde probíhala od středověku až do konce roku 1974. To byla ukončena téměř třicet let trvající těžba kamene v lomu Hřeben, k němuž přijdeme za chvilku. Hned vedle tabule si můžeme odpočinout v turistickém přístřešku. Vyhlídka kousek od cedule nabízí pohled na lom Hřeben, město Starý Plzenec, ale i plzeňskou dálnici D5. Tu jistě i uslyšíte.
Po vyhlídce nás čeká prudší sestup podél lomu. Dávejte pozor na uvolněné kameny. V mokru to tu i klouže. Ale nezapomeňte se dívat okolo sebe – stromy jsou porosté krásnými lišejníky. Sejdeme až na zpevněnou cestu a vydáme se doleva.
Po několika stech metrech uvidíme po pravé straně pahorek a další infotabuli. Zastavení U Mohyly může na některé působit mysticky. Možná, že se nacházíme na dávném keltském pohřebišti a svatyni. Posedíme a pak pokračujeme dál po trase stezky. Ta za chvíli uhybá doprava. Okolo velkých dubů přicházíme na louku, podél níž se dáme doleva.
Dalším velkým skalním masivem na naučné Skalní stezce jsou Andrejšky. Pokud chcetě vědět, co jsou Komínky, Hadí korunka nebo Hříbek, přečtěte si informační ceduli.
Napojujeme se na žlutou TZ vedoucí na Radyni, ale hned za chvilinku děláme odbočku do zarostlého Otýsova lomu. Ten byl pojmenován podle bratrů, kteří zde podle obecní kroniky těžila kámen mezi lety 1936 a 39. Po opuštění se lom stal místem trampingu, skauti ho pojmenovali Slunečné údolí a měli tu i chatu. Dnes tu najdete lavičku, přístřešek na dřevo a ohniště.
Míjíme studánku Na Andrejškách, voda ale k pití nevybízí.
Posledním zastavením na Skalní stezce je Svatební stěna. Buližníková skála je opět využívaná horolezci. A je spojena se smutnou pověstí o dívce, která tu kvůli lásce ukončila svůj život. Pod skálou najdete jezírko.
Zpátky na Radyni
Okolo studánky a posezení Pod Radyní stoupáme zpět na parkoviště od hradem.
Stezka je doplněna interaktivními prvky pro děti. Není vhodná pro kočárky a méně pohyblivé jedince.
Parkoviště je u hradu Radyně. Do Starého Plzence jezdí MHD z Plzně (BUS č. 51, od zastávky Vilová čtvrť je to k 1. zastavení po žluté TZ 1,5 km) nebo vlak (2,5 km) a autobus. Na trasu stezky se lze napojit i pod lomem (N 49°41.24923′, E 13°28.14235′).
Občerstvení je možné v Restauraci pod Radyní nebo o kousek dál ve Staroplzenecké restauraci v Radyňské ulici 280.
Doporučujeme spojit s prohlídkou (a vyhlídkou) hradu Radyně a též vrchu Hůrka s rotundou Sv. Petra a Pavla.