Zřícenina hradu Libštejn

Libštejn

Libštejn

Zřícenina gotického hradu Libštejna se nachází na pravém břehu řeky Berounky, 2,5 km od obce Liblín (okres Rokycany).

Hrad byl založen v letech 1356-1367 Oldřichem Tistou z Hedčan, od roku 1379 byl v rukou Kolovratů. V roce 1420 bylo okolí hradu vypáleno husity, dobýt hrad se však pokusili až v roce 1425, ale neúspěšně. Od roku 1590 se hrad uvádí jako pustý, za 30tileté války (1639) byl vypálen Švédskými vojsky, poté byly zdi rozebrány a kameny použity při stavbě zámku v Liblíně.

Dnes je zachována jedna hranolová věž a torza druhé věže, paláců, hradeb a opevnění. Relikty opevnění se nacházejí cca 150 m od hradu a jsou obklopeny příkopy.

Libštejn prochází dlouhodobou rekonstrukcí, na které se podíleli i samotní turisté – při stoupání na hrad nosili materiál k obnově zdí.

Libštejn

Libštejn

Hrad je volně přístupný návštěvníkům. Vede sem červená TZ z Liblína (2,3 km od zámku) nebo zelená TZ z Chockova (3,3 km), resp. Lhotky u Radnic. Zříceninu navštěvují i vodáci sjíždějící Berounku.

Můžeme doporučit i 4 km dlouhou trasu po červené TZ z tzv. Rybárny (západně od obce Olešná), projít okolo mlýna pod Žíkovem a kolem Žíkovské obory. Třeba uvidíte muflony, jeleny evropské nebo siky, popř. daňky, které zde chovají. Na trase jsou moc pěkné vyhlídky na údolí Berounky. Parkovat lze přímo na Rybárně.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *