Jezerní slať

Jezerní slať 2009

Jezerní slať 2009

Přírodní památka Jezerní slať, vyhlášená 31. 12. 1933, se nachází nedaleko obce Kvilda, v Národním parku Šumava. Jezerní slať leží v nadmořské výšce 1060 – 1075 m, její rozloha je 103,5 ha. Předmětem ochrany je typické šumavské náhorní rašeliniště.

Slať je z větší části odvodňována do Vltavy, menší část do Otavy.

Jezerní slať je jedním z nejchladnějších míst v České republice, průměrná roční teplota dosahuje pouhých 2°C. Nejnižší teplota, která zde byla naměřena, je -41,6°C (v roce 1987). Místo je bohaté na srážky, za rok zde spadne 1200 – 1300 mm (průměr v ČR je 675 mm/rokse).

Vegetace zamokřených míst je tvořena porosty s bezkolencem modrým, ostřicí, metlicí trsnatou a rašeliníkem. Ve vlhku se vyskytují suchopýr pochvatý (Eriophorum vaginatum), klikva bahenní (Oxycoccus palustris), rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia) nebo kyhanka sivolistá (Andromeda polifolia). Suchá místa porůstá borovice kleč (Pinus mugo), bříza zakrslá (Betula nana), borovice blatka, vlochyně (Vaccinium uliginosum) nebo vřes (Calluna vulgaris).

Jezerní slať 2009

Jezerní slať 2009

Můžeme se setkat se zmijí obecnou (Vipera berus), ještěrkou obecnou, rejskem horským, myšivkou nebo tetřívkem.

Turistům slouží naučná stezka Jezerní slať, malé parkoviště (Zaparkuj a jdi) je v blízkosti slati u silnice Kvilda – Horská Kvilda. Část slati je přístupná po povalovém chodníku. K dispozici je i vyhlídková plošina, ze které se rozhlédneme přes celé rašeliniště.

Cyklisté k Jezerní slati dojedou po cyklotrase 331 z Kvildy nebo Horské Kvildy.

PP Jezerní slať je zachycena na videu České televize Minuta z přírody.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *