Svatobor

Rozhledna na Svatoboru, foto: JIří Míka červenec 2009

Rozhledna na Svatoboru, foto: Jiří Míka červenec 2009

Svatobor (845 m n. m.) je často navštěvovaný vrch nad městem Sušice. Na jeho vrcholu je postavena stejnojmenná rozhledna. Ta dnešní je 31,6 metru vysoká, má 182 schodů. Postavena byla v roce 1935, turistická chata, která je součástí stavby, byla dostavěna v roce 1936. Původní rozhledna vznikla v roce 1894, ale díky špatnému stavu byla v roce 1934 stržena.

V minulosti byl Svatobor posvátným místem (sídlem bohů) Slovanů. Archeologickým průzkumem zde bylo objeveno pohřebiště původní slovanské osady Sušice.

 

Výhled ze Svatoboru

Výhled ze Svatoboru

Z věže rozhledny je kruhový rozhled. Při hezkém počasí dohlédneme na Rabí, Kašperk, Poledník, Pancíř nebo na Velký Javor.

Rozhledna je otevřena téměř celoročně dle otevírací doby restaurace (více na webu rozhledny). V roce 2016 od 14. ledna do března čt-so 10-21, ne 10-17 hod. Dále dle webu rozhledny.

 

Telekominikační věže

Telekominikační věže, foto: Jiří Míka červenec 2009

 

Na rozhledně si můžete dát občerstvení, oběd nebo večeři nebo se i ubytovat.

V blízkosti rozhledny stojí dva telekomunikační stožáry.

Na Svatobor se dostaneme po červené turistické značce ze Sušice (3,8 km) nebo po žluté z Hrádku u Sušice (4,4 km). Dojet sem můžeme také autem, u rozhledny je malé parkoviště. Cyklisté se sem dostanou po cyklotrase 2031, cyklotrasa ale nevede přímo kolem rozhledny

Výhled z rozhledny

Výhled z rozhledny

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *