Jetřichovické skály

Jetřichovice - Mariina vyhlídka a Falkenštejn, srpen 2015

Jetřichovice – Mariina vyhlídka a Falkenštejn, srpen 2015

Jetřichovické skály jsou pískovcovým skalním městem severně od obce Jetřichovice (okres Děčín). Leží na okraji NP České Švýcarsko.

Nejhezčí skalní útvary jsou propojené červenou turistickou značkou a též jsou na trase Naučné stezky Jetřichovické stěny.

Nejznámějším místem Jetřichovických skal je Mariina vyhlídka (428 m n.m.). Z altánu na skále je krásný výhled na Růžovský vrch, kopec Vyhlídka, pod nímž je skála Kočičí kostel, na zříceninu hradu Falkenštejn nebo na vrch Studenec. Skála, která nese jméno manželky knížete Ferdinanda Kinského, sloužila jako strážní místo protipožární hlídky. Altán byl vystavěn už v roce 1856, ale protože ho v roce 2005 spálil oheň od neopatrných návštěvníků, byl v roce 2006 postaven znovu. Z Mariiny vyhlídky můžete vidět i přirozenou obnovu lesa po požáru v roce 2006.

Skály u Falkenštejna, srpen 2015

Skály u Falkenštejna, srpen 2015

K dalším vyhlídkám patří Vilemínina stěna nebo Rudolfův kámen. Na trase naučné stezky je i skalní převis Tetřevna, někdy označovaná jako Balzerovo ležení, který sloužil jako místo setkávání lovců tetřevů a jsou zde nápisy z doby třicetileté války. Bývalá Pulkartická osada je místem, kde se vyrábělo dřevěné uhlí. Nad obcí Vysoká Lípa jsou zbytky hradu Šaunštejn, zvaného Loupežnický hrad. Ten ve 14. století spolu s Falkenštejnem sloužil jako ochrana tzv. České silnice. Severně od Šaunštejna se nachází Malá Pravčické brána.

Výhled z Mariiny vyhlídky - v pozdí Růžovský vrch,

Výhled z Mariiny vyhlídky na Jetřichovice – v pozadí Růžovský vrch, pod ním kopec Vyhlídka s Kočičím kostelem

Přístup do skal je volný, lze je navštívit celoročně. Návštěvu doporučujeme fyzicky zdatnějším lidem a osobám, které netrpí závratěmi. Pro maminky s kočárky a pro cyklisty se červená TZ nehodí.

Parkovat lze v obci Jetřichovice, kde jsou 2 parkoviště nebo ve Vysoké Lípě. Do obou obcí jezdí i autobus.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *