I babí léto láká na kolo!

Cyklistika je jedním z nejmasovějších sportů nejen u nás. Není se čemu divit. Koho by nelákaly výlety do míst, kam se nedá dojet autem a pěší túra by trvala vážně dlouho. Šumava, Brdy nebo Český les jsou ideálními lokalitami, které se vyplatí brázdit v cyklistickém sedle. Většina z nás cykloturistů svého jednostopého miláčka ze sklepa vytáhne hned po zimě a na začátku září už přemýšlí, jak jej do něj vrátí. Je to ale škoda, na kole lze totiž v našich končinách jezdit prakticky celoročně. A když ne celoročně, tak v babím létě a v první polovině podzimu úplně bez problému. A má to i své výhody. Nízké slunce vykouzlí dechberoucí výhledy, a pokud patříte k těm, kteří zvažují koupi nového bicyklu, je podzim i obdobím, kdy to bývá nejvýhodnější. Jaké kolo ale do českých hor vybrat?

Začněme u značky. Každý nadšený cyklista má svou oblíbenou, na kterou nedá dopustit. Mezi ty špičkové patří například americká značka Cannondale. Dávno pryč jsou ale doby, kdy by vám stačilo vybrat výrobce a typ kola, a tím výběr končil. Zejména mezi horskými koly jsou možnosti takřka neomezené. Pohybujete-li se obvykle po cyklostezkách, širších cestách se zpevněným nebo upraveným povrchem, určitě zvolte gravel nebo horské kolo typu cross country. Pro něj hovoří větší pohodlí dané širšími plášti a odpruženou přední vidlicí, někdy dokonce i odpruženou zadní stavbou. V žádném případě ale nejde o lenochy. Zkuste si třeba takový Cannondale Scalpel. To je celopéro ostré jako břitva a rychlé jako raketa.

Trochu jiná sorta cyklistů miluje hory zejména kvůli sjezdům. Šlapání do kopce nemusí a kde to jde, tam raději využijí lanovku. Směrem do údolí se pak vydávají ve víru adrenalinu po přírodních trailech nebo po tratích bikecenter. Ti už si život bez celoodpruženého kola představit nedovedou, ale Scalpel by jim nemusel stačit. To Cannondale Jekyll je pro ně to pravé ořechové. Model s vyššími zdvihy, odolnější konstrukcí a stabilnější geometrií v terénu udělá svoje.

Že by se vám líbilo oboje, a naopak přece jen vyšší cena obou výše zmíněných kol z nich dělá pro vás nedostupné zboží? I tady Američané nabízejí řešení. Má podobu v poslední době tolik oblíbeného trailového hardtailu. Absence zadního odpružení kolo zlevňuje i ulehčuje jeho údržbu. Geometrie je naopak pohodlnější než u cross country raket, i když ne tolik, aby dělala utrpení z dlouhých výjezdů. Takový univerzál se jmenuje Cannondale Trail.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *