Hrad Týřov

Nádvoří Týřova, 25.7.2019

Zřícenina hradu Týřov stojí na ostrohu nad řekou Berounkou, asi 2 km severovýchodně od obce Skryje (okres Rakovník).

První zmínka o hradu pochází z roku 1249, kdy zde král Václav I. věznil svého syna Přemysla.

Hrad byl vystavěn dle francouzského vzoru tak, aby odolal dobývání a měl i aktivní obranu. Měl pravidelný půdorys a více věží, než bylo v té době u nás běžné. Týřov měl chránit významnou zemskou stezku, která vedla kolem Berounky. Hrad byl vystavěn jako dvoudílný. Dolní hrad měl 6 tzv. flankovacích věží, horní hrad měl mohutnou obytnou věž a menší palác. kromě dalších objektů měl hrad i kuchyni a cisternu na vodu. Týřov byl opevněn hradbami, příkopy a valy.

Týřov, září 2009

Týřov, září 2009

Za vlády Jana Lucemburského byl hrad zastaven Vilému Zajíci z Valdeka, a pak dále střídal majitele. Za vlády Karla IV., který hrad vrátil do vlastnictví království, byl Týřov označován jako Angerbach. Od roku 1575 je hrad veden jako pustý a postupně chátrá. Týřov je v majetku Lesů České republiky. V roce 2015 byly zbytky hradu zakonzervovány a zajištěny proti rozpadání.

image001Hrad je součástí národní přírodní rezervace Týřov a vede k němu žlutá turistická značka ze Skryjí. V národní přírodní rezervaci Týřov je pohyb turistů povolen jen po vyznačených cestách.

Hrad Týřov je přístupný veřejnosti v kteroukoli roční dobu, vzhledem ke kvalitě cesty ale doporučujeme spíše teplejší a sušší měsíce.

image005Parkovat lze na parkovišti v obci Skryje, odtud je to ke hradu cca 2,5 km. Vrátit se od hradu musíte stejnou cestou (po okraji NPR) až k chatové osadě, kde pak můžete využít nově (2011) vybudovanou NS Skryjský luh a procházku si o necelé 2 km prodloužíte. Do Skryjí se pak vrátíte po zelené TZ.

Návštěvu nedoporučujeme cyklistům ani maminkám s kočárky.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *