Desatero bezpečné horské turistiky

I když naše domácí pohoří nejsou Himálaje ani Alpy, rozhodně se nevyplácí je podceňovat. Síla přírody dokáže překvapit i v tisíci metrech nad mořem. Zkušený turista tak ví, že je třeba při pohybu v terénu dbát na několik bezpečnostních zásad. Každý praktikuje ty své, následujících deset se ale často a po právu opakuje.

Výhled z Vraní skály, 6.4.2019

1. Batoh je základ

Delší než přibližně hodinová vycházka s sebou přináší nutnost zavazadla. Nejpohodlnější je potom nosit jej na zádech, tedy batoh. Avšak nejsou batohy jako batohy. Při jeho výběru byste měli zvážit, na jak dlouhé výlety jej hodláte využívat. Na ty náročnější se hodí nejen objemnější, ale člověk by měl dát pozor na to, aby nedřely jeho popruhy, naopak se jimi dal příjemně přitáhnout k zádům a upnout i přes hrudník a pas. Příjemnými vychytávkami jsou i zpevněná konstrukce a odvětrávaná záda.

2. Do batohu patří dost jídla pití

Když už batoh vybraný máme, je třeba do něj naskládat vše, co by se po cestě mohlo hodit. Jako první na cestě obvykle přichází hlad a žízeň. V létě s sebou pití noste vždy. Svačina se po dvou až třech hodinách také ukáže býti vítanou zátěží. Delší treking znamená i důslednější výběr toho, co jíte a pijete. Pocením demineralizovanému tělu prospěje minerální voda, únavu spolehlivě zaženou rychlé cukry. Solidní základ pro odpoledne nebo druhý den se ale bez tuků a bílkovin také neobejde. Základem je snadná stravitelnost.

3. Kvalitní oblečení pomáhá

Džíny a bavlněné triko možná stačí na procházku po parku, pokud ale na slunci, v mlze nebo dešti trávíte několik hodin, určitě oceníte sofistikovanější režim ošacení. Technologie jsou dnes na překvapivé úrovni, takže prodyšné membrány zabraňující promočení, termoprádlo oddalující prochladnutí nebo naopak funkční oblečení zrychlující odvod a odpaření potu dělají z turistiky komfortnější záležitost. V obchodě je třeba také hledat pohodlný střih, příjemný materiál nebo ploché švy, které při opakujícím se otěru nedráždí tolik pokožku.

Zřícenina hradu Valečov, 25.7.2016

4. Dobré boty dělají dobrý výlet

Možná úplně nejdůležitějším faktorem je obuv. Ne vždy se hodí pevné kotníkové boty, které oceníte v náročném terénu vrcholových partií hor. I lehká treková obuv má své výhody. V první řadě je jí nižší hmotnost, která oddaluje nástup únavy. Nepromokavou membránou může být opatřena i ona.

5. Hlavně se neztratit

Vyrážíte-li do míst, která neznáte jako své boty, určitě je třeba myslet i na obranu před ztracením se. V našich hustě osídlených zeměpisných šířkách jistě nehrozí, že byste přírodou bloudili několik týdnů, i pětikilometrová zacházka je ale nepříjemností. Většina turistů dnes důvěřuje elektronice, tedy speciálním GPS navigacím, nebo obdobným aplikacím v chytrých telefonech. Stále ale existují romantici, kteří nedají dopustit na papírovou mapu. Ta je často přehlednější. Pro správnou orientaci podle ní je však třeba doma nezapomenout prověřenou a kvalitní buzolu nebo kompas.

6. Jak bude?

Počasí je jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují naše zážitky z turistiky. Není nic horšího, než promrznout připravený na parný den, nebo promoknout namazaný opalovacím krémem. Technologie v tomto směru mohou pomoci také. Existuje totiž spousta aplikací a internetových stránek, které vám předpověď počasí pro konkrétní lokalitu poskytnou. Hlavně se nezapomenout podívat!

7. Dejte o sobě vědět

Starostlivé maminky vždycky svým dětem říkají, že mají dát vědět, kam jdou. A maminky mají vždycky pravdu. Když se něco pokazí, měl by existovat někdo, kdo se po vás začne shánět a případně řešit pomoc. Mobilní telefon často stačit nemusí, ne všude je totiž signál.

8. Na vícedenní trek se stanem

Spaní po širákem je jistě romantika a náročnějším turistům jej lze doporučit. Pro české léto jsou ale typické bouřky ve večerních a nočních hodinách a není nic nepříjemnějšího, než mezi blesky a kroupami hledat vhodný úkryt. Dnešní stany jsou skladné, lehké a podobnou situaci pomohou vyřešit.

9. Do batohu patří základní lékárnička

Ač na to ve chvílích volna raději nemyslíme, i při turistice nás může potkat úraz. Desinfekce, náplasti, obvaz, nůžky a podobný materiál je vždy lépe mít s sebou a nevyužít než potřebovat a v batohu nenajít.

10. Nezapomenout na pojištění

Bohužel může nastat chvíle, kdy ani lékárnička nepomůže. Doplňkové cestovní pojištění stojí pár korun a dokáže vyřešit nejen finanční výlohy spojené s ošetřením v zahraničí, ale třeba i ušlou mzdu v případě delší pracovní neschopnosti. Záleží, v jakém rozsahu si je sjednáte.

Výše uvedené desatero jsme připravili ve spolupráci s eshopem Český ráj outdoor. V jeho nabídce naleznete kompletní vybavení pro turistiku a treking nejen v Českém ráji. Aktuálně tu probíhá akce Huskoviny 2019 a také zajímavá GPS soutěž Český ráj o kvalitní batoh Deuter v hodnotě 2190 Kč.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *