České vrchoviny přivítají milovníky turistiky i v zimě

Většina lidí žije v představě, že příroda patří v létě turistům a cyklistům a v zimě zase lyžařům, snowboardistům a běžkařům. Inu, na horách tomu tak vlastně doopravdy je. Na většině míst Čech, Moravy a Slezska ale vlastně turistická sezóna nikdy nekončí nebo alespoň končit nemusí. V nižších nadmořských výškách totiž nebývá problém s dlouhými procházkami a s túrami ani v zimě. Stačí se dobře obléknout. Rádi vás přesvědčíme, že například české vrchoviny mají co nabídnout i v nejchladnějším období roku.

Křivoklátsko

Výhled z Týřova, foto: Faragas, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/

Výhled z Týřova, foto: Faragas, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/

Chráněná krajinná oblast (a brzy možná národní park) Křivoklátsko je v tomto ohledu zářným příkladem. Zdejší prastaré dubové a bukové lesy na podzim shodí listí a vytvoří unikátní zádumčivou atmosféru. I ve slabších slunečních paprscích je díky holým korunám stromů vidět možná i více než v létě, a to bez jindy obvyklých davů. Skryjská jezírka s vodopádem a zdejší paleontologické lokality jsou perfektním tipem na zimní výlet. A větší zážitek budete mít i z nedaleké zříceniny hradu Týřov. Téměř nepatrné zbytky královského hradu po většinu roku zakrývá hustý les, a v zimě je z něj tak vidět nejvíce. Pohled do mapy ale ukazuje, že vyrazit na Křivoklátsko na jeden den není dobrý nápad. Co samotný hrad Křivoklát, Zbiroh, Nižbor…? To stojí za celou dovolenou. Naštěstí sehnat ubytování na Křivoklátsku není žádný problém, a v zimě už vůbec ne.

Železné hory

Sečská vrchovina, Železné hory © Josef Kreuz, CC BY-SA

Sečská vrchovina, Železné hory © Josef Kreuz, CC BY-SA
4.0,commons.wikimedia.org

Pro zimní turistiku lze doporučit i jednu z nejméně známých vrchovin českého vnitrozemí – Železné hory. S nejvyšším bodem ve výšce 738 metrů nad mořem se skutečně nemusíte bát, že by vás sněhová pokrývka nepustila na túru. A k vidění tu toho najdete spoustu. Zdejší unikátně pestrá geologická stavba dala vzniknout Geoparku Železné hory. A právě chladná část roku s nízkým sluncem a prořídlou vegetací je obdobím, kdy má turista zážitek ze všech těch skal, skalek, lomů a kamenů nejsilnější zážitek. Že si na poznávání hornin a minerálů sami netroufnete? Nevadí, pro vás tu jsou připraveny naučné geologické stezky Deblov, Stolany nebo Malý geologický okruh. To už chce ale opět vícedenní dovolenou. Hotely v Železných horách ale rozhodně nejsou nedostatkovým zbožím a to i přesto, že turistů sem moc nejezdí.

Mariánské Lázně

Kolonáda v Mariánský Lázních

Kolonáda v Mariánský Lázních

Možná ale v zimě rádi kombinujete vycházky do přírody s architektonickými památkami měst a s nabídkou cukráren a kaváren v nich. V tom případě nemůžete minout Mariánské Lázně. Hned na jejich okraji začíná CHKO Slavkovský les. Kromě hlubokých luhů a hájů tu najdete rozsáhlá rašeliniště a spousty minerálních pramenů, které vám ale udělají chuť k jídlu i přímo ve městě. Korzování po kolonádě nebo procházka mezi modely Karlštejna a dalších více než sedmdesáti památek v Miniaturparku Boheminium rozsvítí třeba i smutně šedý listopadový den. Do “Mariánek” ale stojí za to vyrazit i třeba na vánoční pobyt či na Silvestra. Hotely v Mariánských Lázních nabízejí širokou paletu služeb i zábavy.

No a nebo vyrazte na zimu na jiné místo v Čechách či na Moravě. Naše země je tak krásná, že chybu udělat vlastně nemůžete. Ať už ale vyrazíte kamkoli, hotely a ubytování vždy najdete na Hotely.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *