Oblík
Kopec Oblík se nachází v Ranském (Lounském) středohoří asi 6 kilometrů severně od Loun. Je součástí CHKO České středohoří. Nadmořská výška nejvyššího místa je 509 metrů.
V roce 1967 byla na Oblíku na ploše o rozloze 23,3 hektaru vyhlášena Národní přírodní rezervace Oblík. Je též součástí EVL Oblík – Srdov – Brník, která chrání stepní a skalní vegetaci a saranče Stenobothrus eurasius.
Kopec vznikl ve třetihorách sopečnou činností, je tvořen čedičovou horninou. Vystupuje z křídových sedimentů. V oblasti vznikají i sesuvy.
Oblík je, spolu s Ranou, ideálním místem na pozorování teplo a suchomilných organismů. Jeho jihozápadní a západní svahy jsou totiž porostlé stepní vegetací. Ta pak přechází ve vegetaci skal, drolin a sutí. Severní část kopce je porostlá suťovým lesem.
Na svazích Oblíku rostou stepní trávy jako ovsíř stepní nebo kavyly. Vyskytuje se zde několik druhů, kavyl olysalý je z nich nejvzácnější, významný je ale i kavyl chlupatý, tenkolistý, sličný nebo Ivanův. Na začátku května tu kvete len rakouský (Linum austriacum), kakost krvavý (Geranium sanquineum), dokvétá velké množství hlaváčků jarních (Adonis vernalis).
Z živočichů zde můžeme potkat užovku hladkou (Coronilla austriaca), dudka chocholatého (Upupa epops) nebo bělořita šedého (Oenanthe oenanthe). Pravděpodobnější je pozorování některého zástupce bezobratlých. Žije tu otakárek fenyklový (Papilio machaon) i ovocný (Iphiclides podalirius), přástevník kostivalový (Euplagia quadripunctaria), spousta druhů střevlíků nebo měkkýšů.
Z vrcholu, kde stával kostelík a poté i maják k navigaci letadel, je kruhový výhled do okolí.
Na Oblík se dostanete např. po zelené TZ z Loun (8 km z náměstí) kolem statku pod Oblíkem. Lze využít i neznačenou cestu z Rané a spojit tak návštěvu obou výrazných kopců.
Zajímalo by mě, když je to chráněná oblast, rezervace, za jakým účelem ji může někdo (kdo?) prznit nějakým betonový sloupem. Ten nádherný kopec to opravdu nemá zapotřebí!