Za romantikou k Máchovu jezeru

Když se řekne jezero v Čechách, většině lidí vytane na mysli Máchovo jezero. Co na tom, že jde o rybník, tedy vodní plochu vytvořenou člověkem? Tu zdejší mezi městy Mladá Boleslav a Česká Lípa založil již ve 14. století císař Karel IV. Mácháč tehdy nesl jméno Velký rybník a to by mu vlastně slušelo i dnes. Jde totiž o největší vodní plochu v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj.

Nějak se nám to tady tím Karlem Hynkem Máchou začíná hemžit, že? Aby také ne. Nejznámější český romantik první poloviny devatenáctého století tu během svého krátkého života několikrát pobýval. Dokonce do bezprostředního okolí umístil i děj svého nejznámějšího díla – lyrickoepické skladby Máj. Nejen díky tomu zdejší kraj láká romantiky a dobrodruhy dodnes. V současnosti jsou ale na nejnavštěvovanějším místě Máchova kraje na poutníky bažící po odpočinku připraveni mnohem lépe než v době Karla Hynka.

Máchovo jezero

Máchovo jezero

A když má jít o romantiku, tak přece nebudeme spát v hotelu, ne? Třeba takové chatky Máchovo jezero dovolí užít si mnohem lépe. Romantika je tedy zaručena, ale co kvalita zázemí? Ať strávíte celý den ve vodě nebo půjdete objevovat přírodní krásy okolí Máchova jezera, budete mít vždy jistotu, že chatky vás přijmou s otevřenou náručí! A na co se tedy můžete těšit?

Máchovo jezero chatky, resp. ubytování v nich nabízí na velmi slušné úrovni. V každé najdete 4 lůžka a chladničku, která v létě přijde obzvlášť vhod. Přímo v areálu pak stojí budova se sociálním zařízením. Potěší i dvě veřejná ohniště a několik dětských hřišť i univerzálních sportovišť. Člověk by tu až chtěl zůstat. Ale nechat hrady a skály Kokořínska neobjevené, to by byla škoda. Vždyť značená turistická trasa odsud vede například až k dominantě zdejšího kraje – hradu Bezděz na stejnojmenném kopci. Dokonalý výhled na něj nabídne nejen skalní útvar Králův stolec stojící nedaleko. A co teprve to množství pískovcových skal rozesetých po okolních lesích…

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *