Užijte si pestrý podzim na Plzeňsku

Plzeňsko nepatří mezi nejčastější oblasti rodinných dovolených. Byla by ale škoda jej při plánování třeba i jen prodlouženého víkendu opomenout. Říjen a listopad jsou přitom měsíce, kdy širší okolí Plzně umí nabídnout vážně nevšední zážitky.

I přes to, že nejde o nejproslulejší turistickou lokalitu, o penziony na Plzeňsku není nouze, a tak si ubytování vybere jistě každý. Plzeňsko je ale příliš velké, než aby bylo možné jej důkladně procestovat během několika dnů. Volte proto pečlivě, v jakém městě založíte základnu k výletům s rodinnou.

Z věže katedrály sv. Bartoloměje máte Plzeň jako na dlani.

Z věže katedrály sv. Bartoloměje máte Plzeň jako na dlani.

Určitě není špatný nápad začít třeba hned v tom krajském. Penzion v Plzni ze široké nabídky vyberete asi nejsnáze. Na procházku historickým centrem západočeské metropole si vyčleňte minimálně půl dne, ještě lépe celý den. Náměstí Republiky dominuje nedávno opravená katedrála svatého Bartoloměje, které sekunduje nádherná renesanční radnice. Rudolf II. se na západ Čech přijel ukrýt před morem decimujícím Prahu, takže si můžete být jistí, že šlo a dosud jde o výstavní město. Historické centrum lemuje nádherný sadový okruh, jehož barvy dávají na podzim jádru Plzně unikátní vzhled. Za vidění určitě stojí i zdejší zoologická zahrada. Ta je zároveň zahradou botanickou plnou nejen listnatých stromů z celého světa. I tady si milovníci pestrosti užijí své. A co by to bylo za návštěvu Plzně bez piva? Zdejší pivovarské muzeum má otevřeno celoročně. A okolí Plzně? Hrad Radyně nebo zámek Kozel jsou jedněmi z mnoha jistot.

Sadový okruh v Plzni rámuje obnovaná Mlýnská strouha.

Sadový okruh v Plzni rámuje obnovená Mlýnská strouha.

Kurzova věž na vrcholu Čerchova

Kurzova věž na vrcholu Čerchova

Kdo má raději venkov a folklór, může být dost mile překvapen v okolí Domažlic. Kdysi královské město sice Jiráskovi Psohlavci nikdy za své zcela nepřijali, ale i dnes je centrem národopisné oblasti Chodsko. Že tu jsou na svou historii řádně hrdí poznáte už v Muzeu Chodska, které sídlí ve zdejším hradě. A nejde jen o Jana Sladkého Kozinu. Jemu je nakonec věnována pamětní síň v nedalekém Újezdu. Ta za návštěvu stojí snad i jen kvůli nádherným chodským dialektem komentované prohlídce. K tomu v okolí města se šikmou válcovou kostelní věží stojí spousta rozhleden a vyhlídkových míst, odkud budete mít kraj Jindřicha Šimona Baara jako na dlani. Všem vévodí vrchol nejvyšší hory Českého lesa – Čerchova. I tudy kráčela historie, jen poněkud mladší. A že byste tu nenašli místo, kam složit hlavu, to se určitě bát nemusíte. Chodsko je na turisty připraveno a penziony v Domažlicích určitě nejsou nedostatkovým zbožím.

Pestrost Plzeňska je ale mnohem větší. Za cestu určitě stojí barokní památky na sever od Plzně, klidné pohraničí v okolí Stříbra, Tachova a Konstantinových Lázní nebo historie těžby železné rudy a černého uhlí na Rokycansku. Ať už na západ Čech vyrazíte kamkoli, určitě si vyberete ten nejlepší penzion na Penzion.cz.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *