Národní přírodní památka Suché skály
Národní přírodní památka Suché skály se nachází asi 1,5 km východně od Malé Skály (okres Jablonec nad Nisou) na okraji CHKO Český ráj. Z dálky Suché skály připomínají hřbet draka nebo varhany.
NPP byla vyhlášena v roce 1965 na území o rozloze asi 23,5 hektaru. Předmětem ochrany je pískovcový skalní hřeben se smíšenými lesními porosty (AOPK, 2012). Nadmořská výška se pohybuje mezi 430 a 522 metry.
Skalní hřeben, nazývaný také Kantorovy varhany, se táhne v délce asi 300 metrů cca ve směru SZ-JV. Hřeben pokračuje na protější straně údolí Jizery jako Vranovský hřeben.
Skály z křemenného pískovce jsou vysoké od 10 až po 80 metrů. Typická jsou tzv. tektonická zrcadla – hladké plochy vzniklé při pohybech vrstev pískovců.
Flora Suchých skal je poměrně chudá, hlavně díky kyselému podloží. Z části jsou porostlé boreokontinenálním borem. Stejně jako jiné pískovcové oblasti, i zde je problémem invazní borovice vejmutovka (Pinus strobus).
Zajímavá je ornitofauna, zmapováno bylo na 68 druhů ptáků. Z méně běžných druhů jmenujme např. sýce rousného, holuba doupňáka, krahujce obecného, jestřába lesního nebo lejska šedého.
Suché skály jsou už od roku 1893 využívány horolezci. Možná i proto jsou dnes některé skalní bloky nestabilní a hrozí zřícením.
Okolo NPP Suché skály vede modrá TZ z Malé Skály do Koberov a cyklotrasa 4099 (popř. 4170). Krásný pohled na “Sušky” se naskytne z červené TZ (Malá Skála – Besedice) a nebo ještě lépe z vyhlídky pod vrchem Sokol v Besedických skalách (asi 600 m po žluté TZ z Besedic).
Od silnice Malá Skála – Besedice vede Naučná stezka Suché skály, která ale neprochází kolem skal, ale vede na místa s výhledem.
Zdroj (kromě uvedených ve zdrojích):
AOPK (2012): Plán péče o NPP Suché skály 2012-2021[online]. [cit. 2017-02-16]. Dostupné z: http://drusop.nature.cz/ost/archiv/plany_pece/index.php?frame&ID=24327