Zřícenina hradu Rýzmberk

Rýzmberk, květen 2010

Rýzmberk, květen 2010

Zřícenina hradu Rýzmberk se nachází na stejnojmenném kopci 1,5 km severně od Kdyně (okres Domažlice). Pomezní hrad byl založen před rokem 1279 rodem Drslaviců na přání Přemysla Otakara II. Původní jméno Riesenberg znamená “Obří hora”. V 15. století byl hrad výrazně opevněn a rozšířen (páni z Janovic válčili s německými sousedy). Ke zpustošení hradu došlo za třicetileté války, kdy byl dobit Švédy. V roce 1676 je hrad již zmiňován jako zřícenina.

V letech 1847 – 1848 nechali koutští Stadionové na Rýzmberku vystavět rozhlednu, hospodu a kryté taneční parkety. Z 18 metrů vysoké rozhledny uvidíte např. město Domažlice a nebo kopce Šumavy a Českého lesa.

V roce 1936 byl dostavěn hradní amfiteátr, který je v létě využíván ke kulturním účelům.

Rýzmberk zmiňuje ve svém románu Consuela spisovatelka George Sandová.

Vnější prostranství hradu jsou celoročně volně přístupná veřejnosti, vstupné 20 Kč (rok 2019) se vybírá při vstupu na věž (červen – srpen denně, květen a září denně kromě pondělí). V areálu hradu je i kiosek s občerstvením. Aktuální informace najdete zde.

image001

Na Rýzmberk se dostanete např. po žluté TZ z Kdyně (z nám. jsou to sem 2 km) nebo po zelené TZ z Kouta na Šumavě (3,6 km). Automobil můžete zaparkovat v Podzámčí.

 

Tip na výlet:

Od rozcestí Vejpřahy (nad Kdyní, směr Němčice, lze zde parkovat) po červené značce ke zřícenině hradu Nový Herštejn v PR Herštýn → Kreslova studánka → Příkopy (bývalé hradiště, chráněné rostliny, přírodní rezervace) → Podzámčí – odtud po červené na Rýzmberk (rozhledna, občerstvení) → pod Rýzmberkem výhled na Všerubský průsmyk, Kdyni, Koráb → po červené naučné zpět k rozcestí Vejpřahy (kousek odtud rozhledna Koráb).

Nedaleko se nachází hrad Nový Herštejn.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *