Rotštejn – zřícenina skalního hradu

Zřícenina hradu Rotštejn, 31.7.2016

Zřícenina skalního hradu Rotštejn se nachází nedaleko obce Klokočí (katastr obce Mírová pod Kozákovem, okres Semily), asi 5 km východně od Turnova.

Rotštejn je částečně zděný a částečně vtesaný do pískovcové skály. Hrad byl vystavěn po polovině 13. století, ale od roku 1514 se uvádí jako pustý. V 17. století začali skály využívat obyvatelé okolních vesnic a vystavěli tu obydlí.

Z hradu se do současnosti dochovaly části zdí, světničky tesané do skály i chodby. Zajímavostí je do skály tesaná studna. Na ničení zbytků hradu se podepsalo nejen zvětrávání skal, ale i odnášení kamenů a pohyb návštěvníků v kdysi volně přístupných prostorách hradu.

Skalní hrad znají Češi ze známé pohádky S čerty nejsou žerty.

Rotštejn, 31.7.2016

Věž Rotštejna poskytuje výhled např. na údolí Jizery, Jizerné hory, Klokočské a Betlémské skály nebo na zřícenina hradu Trosky, která se tyčí na čedičovém suku asi 10 km jižně odtud.

Otevírací doba je různá, otevřeno je pouze za sucha, aktuality najdete zde.

Vstupné (2023) 50/25 Kč.

Zřícenina hradu je dostupná po žluté TZ z Bukoviny (4 km), resp. Turnova nebo po modré TZ z Malé Skály (7,5 km). Pod hradem vede cyklotrasa 4099 (Sekerkovy Loučky – Malá Skála).

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *