Rozhledna Chlum

Rozhledna Chlum, 2008

Rozhledna Chlum se nachází na kopci na severovýchodním okraji města Plzně.

Stojí na plochém vrcholu zalesněného kopce Chlum v nadmořské výšce 416 m. Turistická chata zde byla postavena v roce 1926 a i když na ni peníze vybírala celá republika, nepodařilo se vybrat dost peněz na dokončení rozhledny. Ta byla dokončena až v roce 1929. Turistická chata musela být z důvodu špatného stavu na přelomu tisíciletí zbourána. O vybudování nové se v Plzni povídá, ale zatím se nestaví.

Zděná rozhledna je 25 metrů vysoká. Na vyhlídkový ochoz ve výšce 22 metrů vede 121 schodů. Návštěvníkům se naskytne kruhový rozhled do širokého okolí. Uvidíte nejen město Plzeň a jeho okolí, ale i Šumavu, Český les, Rokycansko nebo Brdy.

V současné době je rozhledna, která je v majetku firmy Rozhledna Chlum s.r.o., spravována Odborem Klubu českých turistů Bolevec Plzeň.

Rozhledna je otevřena sezónně (většinou od května do října, v listopadu dle počasí) za příznivého počasí. Vstupné v roce 2022 je 25 kč pro dospělého a 15 Kč zlevněné.

Turistům je k dispozici i občerstvení a prodej suvenýrů. Děti mohou využít hřiště.

Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete zde.

Dostupnost rozhledny:

Ze zastávky autobusů a trolejbusů Doubravka po zelené TZ -1,7 km (celá zpevněná, vhodná i pro kočárky) nebo po červené TZ – 1,8 km. My doporučujeme využít jednu trasu k cestě na rozhlednu a druhou pro návrat zpět.

Procházku na rozhlednu můžete spojit s výletem do plzeňské části Bukovec. Tam začíná Naučná stezka Zábělá, která provede návštěvníky po svazích nad řekou Berounkou i bývalým výletním místem Plzeňáků.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *