Rozhledna Boubín

Rozhledna na Boubíně, 13.8.2018

Rozhledna Boubín se nachází na stejnojmenném kopci (1362 m n.m.) severovýchodně od Horní Vltavice v okrese Prachatice (Jihočeský kraj).

Boubínská rozhledna byla postavena v roce 2005 a je nejvýše položenou dřevěnou rozhlednou v Česku. Je součástí Národní přírodní rezervace Boubínský prales a i proto její stavbu doprovázely protesty ekologů. Nesměla být budována za pomoci těžké techniky a tak byli využiti koně, lanovka i lidská síla, kteří transportovali materiál o váze 60 tun.

Rozhledna měří 21 metrů. U země má rozměry 7×7 metrů a nahoře 4×4 metry. Po dřevěných schodech vystoupáme sedm pater a zdoláme 109 schodů.

Cesta na Boubín, 13.8.2018

Vrcholová plošina nabízí kruhový rozhled. Na severozápadě se vypíná Velký Javor, na západě Roklan, vidět je i Luzný, Plechý a na jihovýchodě i nejvyšší vrchol Blanského lesa Kleť. Jižním směrem vidíme i téměř 200 kilometrů vzdálené Alpy. Při pěkném počasí jsou ve vnitrozemí vidět Brdy, jaderná elektrárna Temelín nebo Hluboká nad Vltavou.

Rozhledna je celoročně přístupná a vstupné se neplatí.

Na rozhlednu vede několik turistických tras. Nejkratší má necelých 5 kilometrů, převýšení 377 metrů a vede z Kubovy Hutě (modrá TZ). Na trase zdoláte i úsek se schody. V Kubově Huti je parkoviště, jezdí sem autobus i vlak.

Jít se dá i z Vimperka (12 km), Volar (téměř 14 km) nebo ze  Zátoně okolo Boubínského jezírka (modrá TZ, 9 km).

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *