Naučná stezka Údolí Plakánek

Rybník v Údolí Plakánek, 2010

Rybník v Údolí Plakánek, 2010

Naučná stezka Údolí Plakánek je dnes už neudržovaná, respektive zničená. Určitě stojí za to ji projít, proto připojujeme odkaz na web mapy.cz, kam jsme trasu zakreslili. V terénu značení již není.

Naučná stezka začínala i končila v Sobotce (okres Jičín) na parkovišti u hřbitova. Stezka měří asi 10 kilometrů a měla 11 zastávek (Humprecht, Nepřívec, Krajina Sobotecka, Semtinská lípa, Kost, Plakánek, Pilský rybník, Roubenka, Poráň, Lomy a Vesec).

My jsme část stezky navštívili v roce 2010. Auto jsme nechali na placeném parkovišti pod hradem Kost a vydali jsme se po žluté TZ do Přírodní rezervace Údolí Plakánek. Stezka procházející údolím vede podél říčky Klenice, místy se jde poměrně hlubokým pískem. Stěny okolo říčky jsou tvořené kvádrovými pískovci, ve kterých voda vytvořila dutiny nebo tzv. voštiny. V Pilském rybníce (též zvaném Obora) žije rak říční. Pod hrází rybníka najdeme bývalý mlýn s náhonem. Na chalupu sem jezdí herec Josef Dvořák. Necelých 500 metrů po proudu Klenice najdeme studánku Roubenka.

údolí podél Veseckého potoka

údolí podél Veseckého potoka

Na rozcestí Plakánek – údolí jsme pokračovali po modré TZ podél Veseckého potoka. V jeho údolí, které vede směrem východ – západ, je větší zima i vlhkost než v údolí podél Klenice. Za zmínku určitě stojí zbytky bývalého skalního mlýna a také lomy, kde se těžil kámen i na stavbu hradu Kost.

Pokračujeme do kopce do Vesce u Sobotky.

Chalupa ve Vesci u Sobotky

Chalupa ve Vesci u Sobotky

Ve Vesci  jsme obdivovali starou lidovou architekturu místních chalup. Ty jsou právem od roku 1995 na seznamu památkových rezervací. V obci se také natáčelo několik známých českých filmů, např. Jak dostat tatínka do polepšovny, Jára Cimrman ležící spící nebo S čerty nejsou žerty.

 

Pole se svazenkou, v pozadí Humprecht

Pole se svazenkou, v pozadí Humprecht

Z Vesce jsme pokračovali po silnici směrem na Podkost (cyklotrasa 4079). Na poli vedle silnice kvetla svazenka vratičolistá, za intenzivního bzučení tu létalo mnoho včel. Přes svazenkové pole jsme v pozadí zahlédli zámek Humprecht. Po asi 700 metrech jsme došli k torzu Semtinské lípy. Strom vysazený mezi lety 1700-1730 bohužel v roce 2000 spadl. I tak ale můžeme obdivovat jeho torzo (ohořelé 2012), výmladek rostoucí z kořenů původní lípy a novou lípu vysazenou v roce 1983. Je odtud i krásný výhled do okolí.

Od Semtinské lípy jdeme z kopce k hradu Kost, který patří k nejzachovanějším hradům v ČR. Pod hradem jsme si ještě prohlédli Bílý rybník. Ten měl v době naší návštěvy zelenou barvu, vypadal spíše jako nezvykle rovná louka. Zbarvení způsobil okřehek spolu se závitkou mnohokořennou, kteří pokrývali hladinu.

Hrad Kost za Bílým rybníkem

Hrad Kost za Bílým rybníkem

Cesta od rybníka zpět k parkovišti pak trvá už jen několik málo minut.

Celá naše trasa měřila 6 kilometrů.

Parkování: Sobotka, Vesec u Sobotky, u hradu Kost (placené).

Cyklotrasy: 4009, 4010 a 4079.

Veřejná doprava: autobusy (Sobotka, Vesec u Sobotky, Podkost), vlak (Sobotka, Libošovice).

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. 2.10.2016

    […] Plakánkem vedla naučná stezka Údolí Plakánek, která je sice značená v mapách, ale v terénu už ji […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *