Naučná stezka Hvížďalka

rybník Hvížďalka

rybník Hvížďalka

Naučná stezka Hvížďalka začíná u zámku ve Spáleném Poříčí. Název stezky je odvozen od rybníka Hvížďalka, okolo kterého vede. Je to nenáročná, asi 4 km dlouhá stezka vedoucí do Hořehled (stezka není okružní, takže celková vzdálenost je cca 8 km, ale lze zkrátit). Trasa vede souběžně se zelenou turistickou značkou.

Stezka má 8 zastavení (+1 v zámeckém parku):

 1. Zábrodský mlýn. Představuje historii a konstrukci mlýna a život kolem vody. Zajímavé jsou žulové vantroky, které vedou vodu ze Zámeckého rybníka na mlýnské kolo.
 2. tabule Regulace říčky Bradavy připomíná povodně, které postihly Spálené Poříčí. Upozorňuje také na 2 zajímavé dřeviny – na vitamíny bohatý dřín jarní a na výrobu růženců dříve využívaný klokoč zpeřený.
 3. Halův mlýn. Toto zastavení nás informuje o mlýnech v povodí Bradavy. Popisován je i ledňáček říční, jehož populace je sledována členy ČSOP.
 4. říčka Bradava

  říčka Bradava

  Fauna v okolí Bradavy seznamuje s ptáky, kteří se zde běžně vyskytují a také s rakem říčním.

 5. Rybník Hvížďalka je dalším zastavením naučné stezky. Představuje nám rybník, pilu, která zde bývala a čápa černého. Hned vedle stojí altánek, kde si můžeme odpočinout.
 6. Po čem se procházíme nám poví 6. tabule NS. Dále se dozvíme něco o ptácích, které zde můžeme spatřit – o labuti a volavce. Kdo nechce pokračovat do Hořehled, může se cestou v osadě Hvížďalka (vlevo od tabule) vrátit k zámku. K dalšímu zastavení budeme procházet okolo sadu Těnovice (po levé straně).
 7. naučná tabule Šroubkův hrad popisuje bývalý hrad, který zde stával, těžbu železné rudy, Pouskův mlýn a ryby, které se v Bradavě vyskytují (pstruh obecný a jelec tloušť).
 8. tabule u Hořehled se věnuje obci, říčce Bradavě a jejímu povodí a také raku kamenáči, žijícímu v Bradavě.
čápi na komíně zámeckého pivovaru, 26.10.2008

Čápi na komíně zámeckého pivovaru, 26.10.2008

Z Hořehled doporučujeme vrátit se zpět po naučné stezce až k zastavení 6. a pak k návratu k zámku využít asfaltovou cestu přes část obce Hvížďalka. Díky tomu uvidíte další zajímavé stavby areálu Ve Dvoře, např. špejchar s muzejní expozicí, která se věnuje zemědělství, životu v Brdech, ale i kreslenému humoru J.W. Neprakty. V areálu je i komín osídlený čápy. Parkem zámku (naproti hotelu Ve Dvoře) můžete projít k poslední naučné tabuli.

V zámeckém parku je naučná tabule Geologický park, která nám představuje geologické jednotky České republiky a vývoj českého masivu. Je zde i geologická mapa ČR. Součástí geologického parku jsou i ukázky hornin, u kterých je informace o jejich původu.

Geopark v zámeckém parku

Geopark v zámeckém parku

Celoročně přístupné naučná stezka Hvížďalka je vhodná pro pěší, cyklisté část cesty kolo povedou, vozíčkářům je ze stezky přístupný pouze zámek, k rybníku se lze dostat po cestě přes část obce Hvížďalka.

Cyklisté mohou využít cyklotrasy 2039, 2040 nebo 2146.

Parkování je možné na náměstí, odtud je to k zámku cca 100 m.

Ve Spáleném Poříčí si můžete projít i naučnou stezku Loukou i lesem za pohádkou.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *