Naučná stezka Hradišťský vrch
Z Konstantinových Lázní vede na Hradišťský kopec okružní pětikilometrová Naučná stezka Hradišťský vrch se 6 zastávkami. Stezka je vhodná pro pěší – středně náročný terén a seznámí nás geologickou charakteristikou kopce, s lomem, hradištěm, faunou a flórou.
Stezka začíná u požární nádrže, sem vede žlutá TZ od vlakové a autobusové zastávky. První zastavení je úvodní, informuje o trase stezky, ale také o geologii území. Dál pokračujeme po zelené turistické značce.
Téměř po rovině dojdeme ke 2. zastavení. Zde se dozvíme o hradišti z pozdní doby bronzové, které tu bývalo a o smrčinách.
Třetí tabule informuje o květnatých bučinách, suťových lesích a rostlinách a živočiších, které můžeme potkat.
Trasu si můžeme prodloužit, pokud se vydáme na odbočku po žluté TZ k Panence Marii ve skále. Pěšina nás dovede k poutnímu místu se sochou Panny Marie.
Další zastavení popisuje kamenný val a brány, které chránily hradiště. Odtud je pěkný výhled do okolí. Pokračujeme dál lesem se smrky a borovicemi.
Pátá zastávka podává informace o přírodní rezervaci Hradišťský vrch, která byla vyhlášena na vrcholu a jižním svahu stejnojmenného kopce. Když přijdeme ve správný čas, kvetou okolo hvozdík lesní, řimbaba chocholičnatá nebo devaterníky. Je tu i vyhlídka U borovice, vidět můžeme Přimdu nebo Vlčí horu. Po pár metrech se nám naskytne výhled na zatopený lom a v pozadí Krasíkov s kaplí a zbytky hradu a Ovčí vrch s bílou kapičkou. Pokračujeme po cestě po okraji lomu k poslednímu zastavení.
Šestá naučná tabule informuje o historii archeologického výzkumu v lokalitě nad lomem a také o čediči a jeho těžbě. K archeologickým nálezům patří zbytky zahloubených obydlí, zbytky zvířecích kostí, střepy keramických nádob nebo ozdob.
Dále pokračujeme po zelené turistické značce zpět k požární nádrži v Konstantinových Lázních, kde je 1. zastavení.
Parkovat můžeme buď u lomu nebo na parkovišti u vlakové a autobusové zastávky.
Do Konstantinových Lázní vedou cyklotrasy 306, 2206 nebo 2220.