Jezero Laka

jezero Laka, červen 2011

jezero Laka, červen 2011

Jezero Laka, dříve též Pleso nebo Mlaka, je nejvýše položeným šumavským jezerem. Leží mezi Železnou Rudou a obcí Prášily, v nadmořské výšce 1096 m. Plocha hladiny je jen 2,53 ha, Laka je tak nejmenším jezerem na české straně Šumavy. (Další jezera jsou Černé, Čertovo, Prášilské a Plešné.) Maximální hloubka jezera činí 3,9 metru.

Jezero Laka je odvodňováno Jezerním potokem, který ústí do říčky Křemelné (úmoří Severního moře).

Laka je, stejně jako ostatní šumavská jezera, ledovcového původu. V průběhu mladších dob ledových vznikaly na našem území malé horské ledovce, po jejich ústupu cca před 12 tis. lety zůstala jezera.

Okolí jezera tvoří smrkové lesy se zbytky původních porostů, kde se nachází vzácnější rostliny a živočichové. Smrčiny vlivem kůrovce odumírají a smrky jsou (někde) vytěžovány.

Jezero, jehož hladina byla v 19. století uměle zvýšena kvůli chovu pstruhů, postupně zarůstá. To je způsobeno materiálem, který je přinášený potůčky, jež jezero zásobují vodou. Na hladině plavou ostrůvky vzniklé ze zbytků kmenů a větví, které do jezera napadaly.

Jezero Laka je součástí I. zóny Národního parku Šumava.

U jezera bylo vybudováno odpočívadlo s lavičkami. Pohledem na jezero se můžeme kochat z dřevěné vyhlídky. Po povalovém chodníku (pozor, za mokra klouže) dojdeme ke druhé vyhlídce. Zpestřením pro turisty jsou (v roce 2011) kachny (kachna divoká a polák chocholačka), které jsou tak zvyklé na lidi, že se k nám přiblíží na dosah ruky.

Šumavská jezera se často stávají námětem literatury. U jezera Laka se natáčela část filmu Divá Bára (dle stejnojmenné povídky Boženy Němcové). Jezero také zmiňuje Karel Klostermann ve svém díle Skláři.

jezero Laka, červen 2011

jezero Laka, červen 2011

Jezero je přístupné pěšky nebo na kole po modré turistické značce z Nové Hůrky, kde je parkoviště. Cesta je asi 5,5 km dlouhá a vede po asfaltové silnici. Z Železné Rudy se k jezeru dostaneme po necelých 10 kilometrech chůze po zelené a červené turistické značce. Cyklisté se budou opět pohybovat po cyklotrase 2113.

Další možností je vydat se k jezeru Laka z obce Prášily. Cesta měří asi 8 kilometrů, ale část trasy mohou využít turisté jen v období od 15.7. do 15.3. a cyklisté 15.7. – 15.11. V jiném čase je vstup i vjezd zakázán.

Jezero Laka navštívil Václav Chaloupek při natáčení dokumentu Minuta z přírody.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *