Kouzla, záhady a legendy Lužických hor
Lužické hory mají pro pěší turistiku v tuzemsku nezpochybnitelný význam. Sopečná aktivita a další geologické proměny v krajině jim daly nezaměnitelný ráz. Zvláště v blízkosti hranic s Německem najdete na turistických mapách mnoho navzájem se křížících stezek, které obtahují horské hřebeny, skalní města, útesy i hradiště. Není obtížné narazit na záhadné ruiny starých opevnění nebo zříceniny středověkých hradů. Krajina v souladu s místním podnebím dává pobytu v Lužických horách příznak určité exotiky. Zdejší fauna i flóra je pojištěna označením Chráněné krajinné oblasti, jehož úkolem je uchovat její čistotu i pro další generace.
-
Odkaz dob minulých
Lužické hory byly v minulosti útočištěm několika šlechtických rodů, které si zde stavěly svá rodová sídla. Rozhodně stojí za to navštívit například skalní hrad Sloup u Nových Borů, monumentální stavbu vzniklou z kooperace tisíciletých přírodních procesů a tvrdé práce několika generací člověka. Zřícenina gotického hradu Tolštejn poblíž města Varnsdorf dohlíží na tamní oblast od čtrnáctého století. Podle starých legend se skrývá v podloží hradu zlato a vzácné kamení. Další legendy spojují Tolštejn tajnými chodbami s hradem Milštejn a Sýkořím dolem. Tajemství propojující tato místa souvisí patrně s těžbou, která zde v 15. a 16. století údajně probíhala a o které nemáme mnoho informací. Dochované štoly budou zřejmě důvodem zvěstí o tajných chodbách.
Každý kousek Lužických hor doprovází nějaká pověst nebo záhada. Jedním z pověstmi zahalených míst je Skála smrti (nazývaná dříve Rytířský skok) ukrytá v lesích u Kunratic u Cvikova. Dle tamní legendy z ní skočila zoufalá mlynářova dcera pronásledovaná zlým rytířem. Říká se, že ačkoli dívka skok zázračně přežila, rytíř, který ji následoval na koni, zahynul.
-
-
Do Lužických hor za sportem
-
Divoká krajina láká turisty ze všech koutů země, ale i ze zahraničí. Co vám ale může přesně nabídnout? Vedle turistických stezek se zde nacházejí stezky cyklistické. Ani v zimě nemusíte vzdávat své turistické vášně, protože zdejší stezky bývají častým cílem běžkařů. Lužické hory jsou ale pro svůj specifický krajinný ráz oblíbeným cílem milovníků extrémních sportů, zvláště horolezectví. Oblíbená je zejména skála na Jelením vrchu, u Tolštejna nebo v České Kamenici. Výčet je ale v této oblasti skutečně dlouhý.
Ubytovací kapacity, hotely, penziony a kempy si jsou vědomy toho, že sportovní vyžití v této oblasti je vhodné spíš pro adrenalinové nadšence. Kempy držící se zejména vodních ploch využitelných k plavání a rekreaci stojí mnohdy v sousedství lanových center. V momentě, kdy hledáte ubytování v Lužických horách, patrně narazíte na to, že některé hotely mají k dispozici vlastní stáje a hřebčíny, kde je možné nechat si domluvit vyjížďku. Což může být pro cestovatele z města nejen dobrodružné, ale i romantické.
-
-
Krása přírody snoubící se s uměním
-
Zajímavé na Lužických horách je i to, že její obyvatelé přenesli kulturu z temných sokoloven a kinosálů ven, do svého originálního magického prostředí. V roce 1920 několik lidí ve Sloupu v Čechách založilo lesní divadlo. Prostor v lesích, v těsné blízkosti starobylého hradu, dodnes slouží jako kulturní zázemí divadelních i hudebních vystoupení.
Nedá se ale říct, že by Lužické hory potřebovaly zásah člověka, aby mohly ukázat svoje kouzlo. Najdete zde i největší ledovou jeskyni v Čechách s romantickým názvem Naděje. V minulosti byla Naděje nejbohatším zdrojem ledu, protože kvůli nedostatečné cirkulaci vzduchu se v nitru jeskyně drží stále teplota mrazu. Zub času a ruce nenechavých turistů zapříčinily, že se musela uzavřít mříží. Klíč k jejímu zámku je ale možné si zapůjčit ve správě CHKO v Jablonném Podještědí.