Klášter Vyšší Brod

Klášter Vyšší Brod, 2013

Klášter Vyšší Brod, srpen 2013

Vyšebrodský klášter se nachází ve stejnojmenném městě u řeky Vltavy. Vyšší Brod je nejjižnější obcí České republiky.

Cisterciácký klášter Vyšší Brod byl založen v roce 1259 rodem Rožmberků. Petr Vok ho nechal postavit jako dík za záchranu před utopením ve Vltavě.

V roce 1941 byl klášter zrušen nacisty a sloužil jako skladiště uměleckých předmětů.

Po osvobození američany zase slouží svému účelu, ale v roce 1950 českoskovenská vláda rozhodla o zrušení všech klášterů na našem území. V roce 1990 byl klášterní komplex vrácen původnímu majiteli a od té doby prochází rekonstrukcí.

vyssibrodGotický kostel Nanebevzetí Panny Marie je nově zrekonstruovaný, má čtyři kaple, hlavní oltář a osm vedlejších. V jeho podzemních prostorách se nachází hrobka Rožmberků. Zde byl nalezen Závišův kříž přirovnávaný svým významem přirovnáván k českým korunovačním klenotům a patří mezi nýrodní kulturní památky ČR.

Součástí kostela je i tzv. Rožmberská oratoř, kde se dnes nachází Závišův kříž. Do oratoře se dostaneme po úzkém točitém schodišti za přísných bezpečnostních podmínek. Závišův kříž je relikviářem, který byl darován cisterciákům Závišem z Falkenštejna. Uvnitř relikviáře je kus dřeva z Kristova kříže a ostatky několika světců. Závišův kříž je vystavován od roku 2013.

Součástí kláštera jsou i barokní budovy, např. knihovna z roku 1757 s krásnými knihami např. v Teologickém nebo Filosofickém sále, ale i na chodbách. Celkem knihovna čítá na 70 000 svazků.

Součástí klášterního komplexu je i Poštovní muzeum. Občerstvit se můžete v klášterní kavárně.

vyssibrod1

Nádvoří kláštera Vyšší Brod, srpen 2013

Prohlídky kláštera probíhají od května do září denně kromě neděle. Od října do dubna jsou prohlídky možné pouze po předchozí domluvě a pro skupiny větší než 8 osob.

K Vyšebrodskému klášteru vede zelená, žlutá a modrá TZ. Cyklotrasy 7, 33, 1188 nebo Vltavská vás v obci zavedou k řece Vtavě a od ní už klášter uvidíte.

K zaparkování auta nebo autobusu slouží několik parkovišť. Dostat se sem můžete i veřejnou dopravou – vlakem nebo autobusem.

Milovníci vody z Vyššího Brodu splouvají Vltavu. Začíná zde splavný úsek dolní Vltavy.

Více info zde.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *