Kladruby u Stříbra

Kladruby

Konvent kláštera Kladruby

Klášter Kladruby se nachází nedaleko města Stříbro. Tento benediktinský klášter byl založen roku 1115 knížetem Vladislavem I. na zemské stezce do Bavorska.

V roce 1421 byl klášter dobyt Janem Žižkou. Husité zde zůstali a uhájili klášter před vojskem císaře Zikmunda.

V letech 1712-1728 byl přestavován a byl vystavěn nový konvent – dle návrhu Kiliána Ignáce Dienzenhofera (navrhoval i klášter v Plasích). Budova konventu má čtyři křídla.

Původně románský kostel Panny Marie byl přestavěn podle plánů J.B. Santiniho Aichla ve stylu barokní gotiky. Patří k největším kostelům u nás. Interiéry zdobí malby Kosmy Damiána Asama. Nachází se zde hrobka Vladislava I.

Kopule kostela Nanebevzetí Panny Marie

Kopule kostela Nanebevzetí Panny Marie

V lapidáriu jsou vystavené sochy Matyáše Bernarda Brauna, vytvořené ve 30. letech 18. století, které byly původně umístěny v parku na zámku Valeč u Karlových Varů.

V roce 1785 byl klášter zrušen Josefem II., roku 1825 koupili bývalý klášter Windishgrätzové. Tento knížecí rod v Kladrubech vybudouval rozsáhlou knihovnu a archiv. Nalezneme zde na 30 000 knih, map a dalších děl.

V roce 1945 přechází klášter do majetku státu. Dnes klášter (Národní kulturní památka) spravuje Národní památkový ústav a všechny budovy procházejí rekonstrukcí.

Kladruby u Stříbra

Kladruby u Stříbra

V roce 2015 slavil klášter 900 let od svého založení. 1. května 2015 byla po rekonstrukci otevřena jižní zahrada. V ní mají návštěvníci možnost prohlédnout si ovocný sad se starými odrůdami jabloní, hrušní a třešní nebo květnatou louku. K odpočinku slouží parkový trávník.

 

Klášter lze navštívit celoročně (do listopadu do března pouze objednané skupiny nad 15 osob), vybrat si můžeme ze tří prohlídkových tras, z nichž jedna je bezbariérová.

Okolo kláštera vede cyklostezka 37 a 306. Pěší turisté sem dojdou po modré turistické značce slavil klášter např. ze Stříbra nebo po zelené z Heřmanovy Huti. Prochází tudy i naučná stezka Kladruby.

Autem se sem nejlépe dostaneme po dálnici D5 (sjedeme na exitu 144) a nebo po silnici od Stříbra. Parkování je možné u kláštera.

(použitá data: tabule naučné stezky + další zdroje)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *