Hudlická skála

Hudlická skála, 20.11.2016

Hudlická skála (487 m n.m.) se nachází na jihozápadním okraji obce Hudlice (okres Beroun) v CHKO Křivoklátsko. Asi 250 metrů dlouhá skála, tvořící dominantu obce, je protažená ve směru JZ – SV. Z části ji porostla vegetace – převážně borovice a břízy, ale ještě po II. světové válce byla celá holá.

Hudlická skála je, stejně jako několik dalších skalek v okolí Hudlic, tvořena buližníkem. Tzv. prubířský kámen patří mezi tzv. silicity a je velmi odolnou horninou.

Uvnitř skály se nachází puklinová jeskyně o délce asi 19 metrů. Jeskyně je prý přístupná úzkým vstupem a pak se rozšiřuje. Díky puklinám se do ní dostává světlo a také zbytky odumřelých částí rostlin i živočichů.

V minulosti zde byl těžen kámen a štěrk, malý lůmek najdete v západní části skály. Východní část skalního bloku na jaře rozkvétá květy ovocných stromů, které vysázeli místní obyvatelé. Na svazích se též pasou kozy.

Hudlická skála poskytuje krásný výhled do okolí. Na západě uvidíte Krušnou horu s vrcholem rozhledny Máminka, na východě Beroun a na jihu Hořovicko a Brdskou vrchovinu.

Hudlická skála, 20.11.2016

Na vrchol kamenného masivu vystoupáte po pěšině, část cesty je tvořena schody. Na několika místech jsou skály bohužel pokreslené graffiti. Na vyhlídkové plošině najdete kovová kukátka s popisky.

 

Od rozcestníku Hudlice se na Hudlickou skálu dostanete po modré TZ (cca 770 metrů). Hudlicemi prochází cyklotrasa 0052 a 0054. U skály byla vybudována naučná tabule. Ta návštěvníky informuje o skále a pověstech, které se k ní vážou.

 

Zdroje (kromě uvedených ve zdrojích):

naučná tabule u skály

Geologické lokality: Hudlická skála. ČGS [online]. [cit. 2017-01-22]. Dostupné z: http://lokality.geology.cz/1294

Hudlická skála. Obec Hudlice [online]. [cit. 2017-01-22]. Dostupné z: http://www.obec-hudlice.cz/turisticke-zajimavosti/hudlicka-skala/

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *