Dům Natura v Příbrami

Dům Natura – expozice Brdy, 3.2.2017

Nechce se vám šlapat po kopcích, když je venku zima nebo prší? Máte rádi Brdy a zajímá vás jejich historie? Chcete vidět české obojživelníky a plazy pěkně pohromadě? Líbí se vám motýli lišajové? Pak navštivte Dům Natura v Příbrami.

Dům Natura byl otevřen v září 2016 v blízkosti příbramského náměstí T.G. Masaryka a je provozován Ekologickým centem Orlov o.p.s. Nabízí čtyři unikátní expozice a také výstavní prostory. V Domě Natura se konají různé přednášky, výstavy a konference. Počítá se i se vznikem informačního centra CHKO Brdy a podle webu Příbram.cz i paleontologické expozice a expozice Papua Nová Guinea.

První expozice se věnuje brdské přírodě. Návštěvníky přivítá svěže zelený koberec a upoutají je velkoformátové fotografie lesních porostů, dopadových ploch, luk i vřesovišť. Uvidíte i typické brdské rostliny a živočichy. K “tůňce” s listonohem se projdete po povalovém chodníčku.

Pokud nemáte strach ze tmy, vstupte i do “nočního lesa”. Dívat se na vás budou zvířata aktivní za soumraku a kromě zrakových podnětů vás čekají i podněty sluchové a čichové.

Myslíte si, že oheň přírodě vždy jen škodí? Z omylu vás jistě vyvedou informace o řízeném vypalování vřesovišť.

Součástí výstavy o CHKO Brdy je i multimediální prezentace.

Dům Natura – expozice lišajů, 3.2.2017

Expozice věnovaná historii Brd nadchne milovníky historie i zelených obleků. Část Brd byla devadesát let využívána vojáky a veřejnosti nepřístupná. Dokonce zaniklo několik obcí.

Svoji expozici má v Domě Natura i Museum Sphingidae. To vlastní 2. nejrozsáhlejší sbírku lišajů na světě. Uvidíte entomologickou pracovnu z 19. století, fotografie lišajů z celého světa, ale i sbírkové exempláře. Na fotografiích českých lišajů (např. pryšcového nebo svízelového) třeba objevíte i housenku nebo dospělce, které znáte z přírody.

V suterénu budovy můžete navštívit stálou výstavu Živá příroda – obojživelníci a plazi ČR. V teráriích, které připomínají přirozené biotopy konkrétních druhů, uvidíte kromě běžnějších druhů jako je např. ropucha obecná, užovka obojková nebo slepýš křehký i druhy vzácnější – želvu bahenní, užovku podplamatou nebo stromovou. Své místo tu má i náš jediný jedovatý had. Který to je, se podívejte zde nebo zajděte do Domu Natura.

Dům Natura – expozice českých plazů a obojživelníků, 3.2.2017

Další expozicí jsou Příbramské betlémy – historie a současnost.

V dalších prostorách Domu Natura probíhají výstavy. V roce 2017 tu svoje “nebeské” fotografie pořízené z motorového paraglidu vystavoval Jirka Jiroušek.V roce 2019 probíhala autorská výstava HIC SUNT LEONES našeho předního zoologa RNDr. Miloše Anděry.

A jak se sem dostanete? Autem z Prahy je to 65 kilometrů (45 minut), z Plzně o kilometr méně, ale pomaleji (65 minut). Parkovat se dá na parkovišti vyhrazeném pro návštěvníky (zdarma) a nebo na spoustě parkovišť okolo (placené). Okolo vedou zelená TZ a žlutá TZ. A před domem je zastávka městských autobusů. Z nádraží je to sem 500 metrů po žluté TZ směr náměstí.

Adresa: Dům Natura, Plzeňská 134, 26 101 Příbram (http://www.dumnatura.cz/)

Otevírací doba (2023):

červenec – srpen          po – ne 10-17 hodin (školy a skupiny po dohodě i mimo otevírací dobu (tel. 725 443 243))

mimo sezónu           pondělí zavřeno, út-so 10-117 hod, ne zavřeno

Vstupné: 80,-/60,- Kč

 

Zdroje (kromě uvedených ve zdrojích):

www.eco-centrum.cz

návštěva Domu Natura

Příbram.cz: V Příbrami se otevřel Dům Natura, od dnešního dne je k dispozici veřejnosti [online]. [cit. 2017-02-03]. Dostupné z: http://www.pribram.cz/clanek/v-pribrami-se-otevrel-dum-natura-od-dnesniho-dne-je-k-dispozici-verejnosti/5302/

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *