Dovolená bez lidí? Vyrazte do Brd

V posledních měsících to v přírodě vypadá, že se počet obyvatel naší země minimálně zdvojnásobil. S uzavřenými nákupními centry a problémy při překročení státní hranice čím dál tím více Čechů vyráží výletovat. Některé už dříve hojně navštěvované lokality tak trpí pod náporem turistů. Naštěstí stále existují místa, kde na živáčka skoro nenarazíte. Mezi taková patří například Brdy.

Řopík na Houpáku, srpen 2016

V roce 2016 tu vznikla chráněná krajinná oblast, naše dosud nejmladší. To podstatné se ale v centru Brd dělo ještě předtím. Zdejší vojenský újezd skoro sto let využívala armáda. Veřejnost sem téměř nesměla. Tím se zdejší liduprázdná lesnatá krajina zakonzervovala. Zároveň díky tomu tyto hory uprostřed Čech většina z nás objevuje až nyní.

A že je opravdu co objevovat, na to vemte jed! Dovolená v Brdech je pro poznávání jako dělaná. Kde jinde narazíte na lesy tak hluboké, že je ani za den nepřejdete? Kde jinde můžete vyrazit na místa, kde ještě před pár lety vojáci trénovali střelbu? Na bývalých dopadových plochách tak dnes uvidíte nejenom pěchotní sruby, které sloužily jako cvičné cíle, ale i rozsáhlá vřesoviště jako vystřižená z dokumentárních filmů o Skotsku. Ta tu vznikla po odlesnění a jejich ochrana je jednou z velkých výzev pro Správu CHKO Brdy.

I když se tu turistická infrastruktura teprve buduje, ubytování v Brdech určitě seženete. Tedy spíše pod nimi. Samotná chráněná krajinná oblast je unikátní i svou nezastavěností. V brdských lesích tak nenarazíte ani na restauraci, ani na kiosek se zmrzlinou. Při výběru místa, odkud budete do Brd vyrážet, je třeba dobře promýšlet, které lokality chcete vidět. Kromě silnice z Rožmitálu pod Třemšínem do Plzně totiž jiná silnice přes Brdy nevede. Na zříceninu hradu Valdek je to pak třeba ze Spáleného Poříčí pěkně daleko. Mezi další brány do Brd se řadí například Mirošov, Strašice, Dobřív, Jince, Hořovice nebo Příbram. Nejlépe ale asi uděláte, pokud zvolíte ubytování v Rožmitále pod Třemšínem.

Rožmitál totiž sám ukrývá řadu míst, která stojí za to vidět, ať už jde o Podbrdské muzeum, malebné historické centrum, Alej Johanky z Rožmitálu nebo zdejší hrad, který pomalu vstává jako fénix z popela. Brdy jej ze tří stran obklopují, a tak se odsud můžete vydat opravdu ledaskam. Třeba na kole. Doporučit tu můžeme například Penzion Panský dům. Jeho krásně opravená historická budova sice zdobí zdejší náměstí, ale na nedostatek klidu si tu určitě stěžovat nebudete. A pokud se vám to tu nezalíbí, zkuste trošku pohledat. I ubytování v Brdech na Podbrdsku snadno vyberete a rezervujete na Hotel.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *