Doksy – to není jen Máchovo jezero

Těžko si dnes představit život člověka, jehož život vyhasl v pouhých šestadvaceti letech a přitom jeho jméno i dílo zná v naší republice snad opravdu každý. V případě Karla Hynka Máchy tomu tak ale je. A nemluví se o něm jen ve školních škamnách. Máchův kraj, jemuž vévodí Máchovo jezero znají turisté i dovolenkáři, kteří za nejnavštěvovanějším českým rybníkem vyrážejí do obce Doksy.

Podzimní Máchovo jezero

Podzimní Máchovo jezero

Máchovo jezero obklopené kempy, občerstvovnami a atrakcemi všeho druhu je určitě skvělým místem na dovolenou. Po pár dnech se ale může omrzet, a tak přijde na řadu sháňka po nějakých dalších zajímavých místech v okolí. A dovolenkáři mají štěstí. V okolí jich najdou celou řadu. Začněme třeba hned u jezera. Zbytky hradu Myšlín na ostrůvku přímo v Máchově jezeře sice přístupné nejsou, pokochat se jimi ale můžete. A když už jste tady, minout byste neměli ani Jarmilinu skálu, kde svůj život ukončila hrdinka Máchovy balady, podle níž pískovcový monolit dostal jméno.

A pojďme vyrazit dál. Nohy si protáhneme na naučné stezce Swamp. Je dlouhá 15 kilometrů a provede nás po všech přírodních zajímavostech v okolí Doks. Nemine ani vyhlídku na Králově stolci. Vyhlídek je v okolí Mácháče ještě celá řada. Ty nejkrásnější nabídnou třeba Šibeniční a Lázeňský vrch. A zapomenout se samozřejmě nesmí ani na zámek v Doksech, Muzeum Čtyřlístku nebo fotbalgolf. Prostě vyžití snad úplně pro každého.

Už trápíte vyhledávač heslem Máchovo jezero ubytování? V tom případě pro vás máme ještě jedno doporučení, a to míří do Starých Splavů. Toto lázeňské městečko je součástí obce Doksy a rekreačním střediskem už je déle než sto let. O proslulou dovolenkovou destinaci šlo už na přelomu 19. a 20. století. Tehdy se proslavila jako Böhmischer Lido, tedy České Lido. Ubytování Staré Splavy přitom i dnes nabízejí na úrovni. V místním kempu stojí nově zrekonstruované bungalovy vybavené zcela novým nábytkem, kuchyňskou linkou, sprchou a WC. Součástí kuchyňského koutku je i mikrovlnná trouba, varná konvice a nádobí. A k Máchovu jezeru je to jen 700 metrů příjemnou procházkou po lesní cestě.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *