Diana

lovecký zámeček Diana

lovecký zámeček Diana

Osada Diana se nachází v okrese Tachov, nedaleko hraničního přechodu Rozvadov (Diana je částí obce Rozvadov). Původně zde byla sklárna, v roce 1742 tu Novohradští z Kolowrat postavili barokní lovecký zámeček na půdorysu klasicistního kříže (projektoval J.B. Santini). Uvnitř je částečně zachovaná fresková výzdoba. Střed je tvořen pavilonem s kopulí, na které je sedící kovový jelen. Zámek je nazván podle bohyně lovu Diany.

Od roku 1960 byl v zámku několik desítek let domov důchodců. Dnes patří Diana znovu Kolowratům (Kolowrat-Krakovským) a nevyužívá se, ale zámek by se prý měl rekonstruovat. Interiéry zámku nejsou přístupné, návštěvníkům je k dispozici pouze park.

Okolo zámku je anglický park s mnoha zajímavými dřevinami (buk červený, lípy, jasany, jírovce a další), nedaleko se nachází obora. Obora o rozloze 22 ha vznikla v roce 1996 v místě bývalého kamenolomu. Žije tu okolo 30 muflonů.

image003

dřevěná kaplička

Při cestě k zámečku stojí dřevěná kaple zasvěcená Matce Boží a svaté Žofii. Kapli nechal na památku své ženy postavit v roce 1939 hrabě Jindřich Kolowrat ve vlastním dřevozpracujícím podniku, který byl v osadě v té době.

Dnes sídlí v osadě Diana správa Kolowratových lesů. Osadou prochází 20 kilometrů dlouhá Kolowratova naučná stezka, nedaleko leží přírodní rezervace Diana, která chrání starý bukový les. Vedou tudy cyklotrasy č. 36 a 2235.

 

Do osady se dostaneme po dálnici D5, ze které sjedeme na exitu 144. Pokračujeme na Svatou Kateřinu a z ní jsou to do osady Diana cca 4 kilometry. Parkoviště pro návštěvníky zde sice není, ale nějaké místo pro ponechání vozu se najde.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *