České lázně jsou národním pokladem nejen pro nemocné

V životě se běžně setkáváme s věcmi, které nám přijdou běžné, fádní a ani se nad nimi nezamýšlíme. Celý svět by nám je přitom mohl závidět. Vzpomeňte si na to třeba ve chvíli, kdy budete nadávat na naše plnou čekárnu u lékaře, nebo až budete plánovat výlet vlakem téměř kamkoli po naší krásné zemi. Podobným světovým unikátem je i naše proslulé lázeňství. Možná jste si vždy v životě říkali, že toulání se po kolonádách je jen pro starší či nemocné. V tom případě byste se ale divili, jak lázně dokáží pomoci každému z nás. Všichni jsme totiž unavení a vystresovaní ze zaměstnání a odpočinout si v krásném prostředí a v rukách odborníků je to pravé, co nám může pomoci.Obzvlášť když program tu na kolonádě rozhodně nekončí.

Karlovy Vary

Karlovy Vary

No jo, ale kam do lázní vyrazit? Vždyť každé jsou specializované na něco jiného. To je sice pravda, ale v rámci běžné relaxace a odpočinku prakticky nemůžete šlápnout vedle. Začněme třeba na západě Čech, v našem nejznámějším lázeňském městě. Lázně Karlovy Vary by měl alespoň jednou za život navštívit každý. Město na soutoku Ohře a Teplé potěší milovníky historické i historizující architektury, v létě milovníky filmu a jejich okolí i milovníky přírody. Tady to není jen o obligátní kolonádě, které vévodí náš nejteplejší pramen Vřídlo. Kolonád tu nakonec najdete několik. Byla by ale chyba skončit jen u korzování po nich. Hned za hranicí města začíná chráněná krajinná oblast Slavkovský les s další spoustou léčivých pramenů a do Krušných hor a na Klínovec je to také, co by kamenem dohodil. Na své si tu samozřejmě přijdou i hráči golfu nebo vyznavači inline bruslení.

Zůstaňme na západě, ale opusťme slavný lázeňský trojúhelník aspirující na zařazení na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Máte-li raději klid mimo davy lidí, doporučujeme Lázně Kynžvart. Malé městečko nedaleko Mariánských Lázních a Karlových Varů, taktéž na samé hranici CHKO Slavkovský les nabídne klid, příjemné ubytování i velkou dávku relaxace. Nudit se tu určitě nebudete. Za návštěvu stojí místní zámek i zřícenina hradu v kopcích nad lázněmi. Golfisté si tu vytříbí techniku úderu, turisté si vyberou z desítek kilometrů značených tras a gurmány potěší nejen zdejší kuchyně, ale i léčivé prameny. Vynikající je například ten s názvem Tereza.

Ačkoli jsou s lázeňstvím spojeny především západní Čechy, ani východ naší země nevynechejte. Lázně Luhačovice u Uherského Brodu ve Zlínském kraji proslavil nejen četnický seriál. Lázeňská tradice tady vznikla dávno před ním. Kolonádu zdobí mnoho secesních staveb Dušana Jurkoviče, podél říčky Štávnice lákají k ochutnání spousty léčivých pramenů a turisty láká hned několik vycházkových okruhů. Vždyť CHKO Bílé Karpaty začíná za humny. A kdo se raději vzdělává, může se vydat na jednu ze zdejších naučných stezek nebo přímo do Muzea Luhačovického Zálesí nebo do minigalerie rozhleden.

České a Moravské lázně prostě stojí za to. Vybrat si ten nejlepší pobyt v těch pro vás nejlepších můžete na Spa.cz. Tak si to užijte!

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *