Národní přírodní památka Zlatý kůň

návrší Zlatý kůň, duben 2006

návrší Zlatý kůň, duben 2006

Národní přírodní památku Zlatý kůň, vyhlášenou v roce 1972, najdeme asi 5 km jižně od Berouna. Na území o rozloze 37,1 ha je chráněn vápencový masiv s krasovými jevy (jeskynní systém Koněpruské jeskyně) a paleontologické naleziště devonské fauny. Nejvyšší bod návrší Zlatého koně leží v nadmořské výšce 475 m. Odtud je krásný výhled do okolí.

NPP Zlatý kůň je společně s PR Kobyla součástí evropsky významné lokality Zlatý kůň.

Geologický podklad je z největší části tvořen bílými koněpruskými vápenci ze starších prvohor. Lokalita je známá nálezy staroprvohorních zkamenělin. I současní návštěvníci mohou vidět pozůstatky hlavonožců, lilijic, trilobitů, mechovek, ramenonožců, mlžů a jiných.DSCN9677

Ještě ve středověku byl vrchol Zlatého koně lesnatý, ale intenzivní pastvou dobytka ustoupila původní společenstva rostlin a dnes ze zde vyskytují pouze druhy světlo a suchomilné na půdách typu rendzinů.

K rostlinám, které zde najdete patří kavyl Ivanův, smělek štíhlý, rozrazil rozprostřený (Veronica prostrata), koniklec luční načernalý (Pulsatilla pratensis subsp. bohemica), jalovec obecný (Juniperus communis), mochna písečná (Potentilla arenaria), mateřídouška, čistec přímý (Stachys recta), ostřice nízká, devaterník velkokvětý, chrpa chlumní aj.

V Houbově lomu v jižní části Zlatého koně roste např. pupava obecná (Carlina vulgaris) nebo kruštík tmavočervený (Epipactis atrorubens).

V severní části Zlatého koně roste listnatý les s jaterníkem, kopytníkem (Asarum europaeum), okroticí bílou nebo prvosenkou jarní.

Výhled z NPP Zlatý kůň

Výhled z NPP Zlatý kůň

V národní přírodní památce Zlatý kůň se nachází Koněpruské jeskyně. Jsou asi 2 km dlouhým systémem chodeb ve 3 úrovních. Objeveny byly v roce 1950. V 15. století zde byla penězokazecká dílna, našly se i kosterní pozůstatky fosilních živočichů a také Homo sapiens sapiens. Pro návštěvníky jsou jeskyně zpřístupněné od roku 1959, trasa má délku 590 m. Otevřeno je od dubna do října denně, v listopadu jen ve všední dny.

NPP Zlatý kůň prochází 3,5 km dlouhá naučná stezka s 11 zastávkami – začíná u východu z jeskyní a pokračuje k nedaleké PR Kobyla.

Dostanete se sem po dálnici D5 – exit Beroun, poté dle dopravních značek téměř do Koněprus. V blízkosti Koněpruských jeskyní je parkoviště. Z Berouna jezdí ve všední dny autobus. Pěší turisté mohou jít např. z Berouna po zelené TZ k Havlíčkovu mlýnu a odtud po žluté až k jeskyním.

Národní přírodní památka Zlatý kůň byla prezentována v minidokumentu Minuta z přírody České televize.

 

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 2

  1. 24.9.2016

    […] Roste např. v NPP Zlatý kůň. […]

  2. 8.10.2016

    […] Roste např. v NPR Zlatý kůň. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *