Vycházkový okruh Sokolí v Křivoklátě

Křivoklát, září 2009

Křivoklát z vyhlídky U Trojice, v popředí kaple Nejsvětější Trojice, září 2009

Krásné výhledy na hrad Křivoklát, ale  i procházku pěknou přírodou – to vše nám nabídl vycházkový okruh Sokolí v Křivoklátě. Název nese podle vrchu Sokolí, který leží JJV od obce Křivoklát.

K výletu na Křivoklát (12,6 km JV od Rakovníka) jsme si vybrali teplý zářijový den. Autem jsme dojeli na parkoviště pod hradem (parkovat lze i na parkovištích výš v obci) a vydali se do kopce k hradu. Okruh prý začíná u železniční stanice, my jsme se vydali k rozcestníku Křivoklát – hrad, kde vycházkový okruh Sokolí začíná dle mapy ze serveru Mapy.cz. Trasa je nenáročná, měří asi 4 kilometry. Okruh vede po tzv. Nových cestách z 1. poloviny 19. století, které jsou fürstenberskými vycházkovými cestami. My jsme vycházkový okruh Sokolí absolvovali po směru hodinových ručiček, správně vede opačně.

Od rozcestníku jsme zašli na nádvoří hradu Křivoklát. Je zde zachovaná kašna a studna, v pokladně hradu lze zakoupit pohlednice, turistické známky, magnetky apod. Občerstvit se můžete v Hradní krčmě.

Odtud se vydáváme do kopce k vyhlídce U Trojice, ze které je zajímavý výhled na hrad a na kapličku Nejsvětější Trojice. Ta je, mimo jiné, zasvěcena sv. Vendelínovi, ochránci pastýřů, poutníků, dobytka a polí.

Kostel v Křivoklátě

Kostel sv. Petra v Křivoklátě

Z vyhlídky pokračujeme k parkovišti nad hradem a pak procházíme obcí Křivoklát. Trasa vede do kopce okolo dětského hřiště ke kostelu Sv. Petra v Amalíně. Amalín, dnes část Křivoklátu, dříve samostatná osada Čamrdoves, byl pojmenován po manželce Karla Egona Fürstenberka Amálii Bádenské. Novogotický kostel sv. Petra je vystavěn dle návrhu architekta Josefa Mockera, který dostavoval i Chrám sv. Víta v Praze.

Po asi 150 metrech se cesta stáčí doprava, po levé straně budeme mít les.

Vyhlídka Paraplíčko, září 2009

Vyhlídka Paraplíčko, září 2009

Lesní cestou dojdeme k vyhlídce Paraplíčko zbudované nad řekou Berounkou v místech, kde do ní ústí Rakovnický potok. Vidéme údolí řeky Berounky, obec Roztoky nebo kopec Beraník.

Téměř po vrstevnici pokračujeme dál. Souběžně vede i naučná stezka Paraplíčko, zbudovaná křivoklátskými dětmi. Jdeme suťovým lesem s jeřábem mukem, jehož plody nacházíme na zemi. V údolí pod námi se nechává tušit Rakovnický potok.

Pomník, září 2009

Pomník, září 2009

Po chvíli vyjdeme z lesa a pěšina je lemovaná keři divokých růží a trnkami. Blížíme se k dalšímu vyhlídkovému místu. U památníku Karla Egona II. Fürstenberka máme Křivoklát jako na dlani. Pomník byl vytesán pražským kameníkem K. J. Svobodou na návrh stavitele Antona Jirusche jako projev úcty K. E. Fürstenberkovi.

Od pomníku pokračujeme po stezce dál, až dojdeme na parkoviště nad hradem a z něj už trefíme na začátek trasy.

Vycházkový okruh Sokolí je určen pro pěší turisty. Stezka není bezbariérová, maminky s kočárky by měly s opatrností projet.

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. Zdenek Bartipan napsal:

    Krivokladsko je nadherne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *