Čápi nebydlí jen na komínech. Na Plzeňsku jim vztyčili speciální stožár

Ačkoli čápi teprve před několika týdny odletěli do teplých krajin, ve Vstiši u Dobřan jsou již připraveni na jejich návrat. Ve středu 12. října tu totiž místní ochránci přírody spolu s odbornou firmou stavěli nový příhradníkový stožár s umělou hnízdní podložkou a přístupovou lávkou právě pro čápy.

Dosavadní provizorní hnízdní podložka na sušáku hasičských hadic byla už v havarijním stavu, a tak musela být letos zjara před příletem čápů demontována. Nový stožár se však postavit nestihl, a tak čáp, který přilétl ze zimoviště, navíc o měsíc dříve, neměl kde zahnízdit. Tehdy to ochranáři vyřešili operativně a rychle provizorní dřevěnou deskou na střeše jedné z blízkých stodol.  Čápi novou dřevěnou hnízdní podložku okamžitě obsadili, ale hnízdění bylo ve finále neúspěšné a mláďata čapí pár nevychoval.

Zástupci obce se rozhodli, že postaví stožár jiný. Ve spolupráci s Odborem životního prostředí Plzeňského krajského úřadu a Záchrannou stanicí živočichů Plzeň bylo vytipováno náhradní místo a svařen a osazen nový příhradníkový stožár s hnízdní podložkou. Ve středu byl na náklady obce úspěšně vztyčen.

Teď už jen na nový stožár nasadit nový hnízdní základ a napodobeninu čapího hnízda. Na jeho tvorbě se bude podílet i místní přírodovědný kroužek, který vede Ondřej Peksa.

zdroj a foto: DES OP 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *