Ropucha zelená

Ropucha zelená (Bufo viridis) patří do čeledi Ropuchovití (Bufonidae).

foto: Mirka Knopová

foto: Mirka Knopová

Poznávací znaky

Asi 8 cm velká žába. Tělo bradavčité, šedé s zelenými až hnědozelenými skvrnami. Břicho je bílé až nažloutlé. Samec ropuchy zelené je menší než samice a první prst jeho předních končetin má černou bázi. Ušní bubínek jeokrouhlý.

Pulci ropuchy zelené jsou větší než ropuchy obecné a jsou i světlejší.

Stanoviště

Ropucha zelená je stepní druh, proto u nás obývá i „kulturní step“, jako jsou zahrady, pole, vinice apod., pokud jsou zde vodní plochy vhodné pro rozmnožování. Vyhýbá se rozsáhlejším lesním porostům a vyšším nadmořským výškám (nad 750 m).

foto: Mirka Knopová

foto: Mirka Knopová

 Rozšíření

Tento obojživelník žije v Asii a ve střední a východní Evropě, ve Francii, na severu k Baltu. Také se vyskytuje na Balkáně, v Itálii, Středomoří i v severní Africe.

Výskyt

U nás se vyskytuje na 45 % území.

Biologie

Ropucha zelená se živí hmyzem, plži, pavouky a svinkami. Loví hlavně v noci, na rozdíl od ropuchy obecné je ropucha zelená čilá, rychle skáče. Umí i šplhat. Dožívá se až 10 let.

Přezimuje v norách hlodavců, zimní spánek od září až října do konce března (začátku dubna).

ropucha zelená ve skleníku, 2014

ropucha zelená ve skleníku, Zminný u Dašic 2014

Rozmnožování probíhá od dubna do srpna v mělkých vodách. Šňůra s vajíčky měří několik metrů. Metamorfóza pulců probíhá od konce května do září.

 

 Silně hrožený druh! Druh je ohrožen jako jiní obojživelníci především nedostatkem vhodných míst k rozmnožování (zavážení tůní, rekultivace) a také pesticidy.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *