Mlok skvrnitý (Salamandra salamandra)

Mlok skvrnitý  (Salamandra salamandra)

 

image003Mlok skvrnitý je ocasatý obojživelník, černožlutě skvrnitý nebo podélně pruhovaný, vzácně se vyskytují i jedinci oranžově skvrnití. Výjimečně mohou být nalezeni i jedinci zcela černí nebo naopak žlutí. Intenzita zbarvení, počet a tvar skvrn jsou proměnlivé znaky. Břicho je šedomodré až matně černé, někdy se špinavě žlutými až žlutými skvrnami. Pohlavní rozdíly spočívají ve velikosti a robustnosti těla a ve tvaru kloakálního valu. Na rozdíl od samic jsou samci celkově menší a štíhlejší, ale mají (zvláště v době páření) velký a zduřelý kloakální val.

Dorůstá délky 16 až 21 centimetrů. Na hlavě má vystouplé oči a za nimi párové příušní jedové žlázy, kterým se říká parotidy. Ty produkují jedovatý sekret. Na obou stranách těla mloka jsou hluboké rýhy.

Mlok skvrnitý se živí drobnými bezobratlými živočichy, hlavně slimáky a žížalami.

image001Stanoviště: Žije ve vlhkých listnatých a smíšených lesích (často v bučinách) od nížin až po horní hranici lesa. Upřednostňuje především suťovité zarostlé svahy. Většina lokalit se nachází v členitém reliéfu (zahloubená údolí velkých řek) s  krátkými přítoky a čistými potůčky.

Většinu života tráví mlok na souši, kde také dochází k páření. V dubnu až červnu klade samice do vody až 70 dobře vyvinutých larev. Ty se vyvíjejí v čistých potůčcích, pramenech, studánkách a jezírkách s chladnou, dobře okysličenou vodou. Metamorfují obvykle od července do září, někdy až na jaře dalšího roku. Pohlavní dospělosti dosahují až ve 3. nebo 4. roce života. Dospělci žijí poměrně skrytě, aktivní jsou v noci, pouze za deště či za vlhka i přes den. Často zimují hromadně ve skalních štěrbinách, štolách nebo kamenných sklepích.

Mlok skvrnitý je silně ohroženým druhem naší fauny.

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 3

  1. Pavla Ševečková napsal:

    Mám na chatě každý rok několik jedinců,přezimují ve sklepě mezi kameny.Tuto sobotu už vyrazili ven.Zdržují se v suterénu mezi kameny kde je vlhko.Nevím kolika let se takový mlok dožívá???Děkuji za odpověď.

  2. Michal Dosoudil napsal:

    Dobrý den , včera při práci v našem lese jsem objevil krásného mloka skvrnitého . Byl v části lesa nad potokem ve smíšeném lese mezi částmi Zlína Kudlov a Filmové ateliéry 😇🙏

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *