Listonoh letní (Triops cancriformis)

Listonoh letní (Triops cancriformis)

Listonoh letní, CHKO Brdy 28.5.2017

Poznávací znaky:

Listonoh letní je 8 až 10 cm velký korýš (bez štětů cca 3 cm). Tělo je tvořeno hlavohrudí s krunýřem a protaženým zadečkem. Z něho vybíhají štěty. Na posledním článku těla nemá šupinku. Příbuzný listonoh jarní (Lepidurus apus) má ploutvičku mezi štěty na zadečku.

Stanoviště:

Obývá periodické tůně s bahnitým dnem, louže, menší rybníky. Vyžaduje zásahy bránící zarůstání lokalit.

Rozšíření:

V České republice se vyskytuje na jižní Moravě a v bývalých či současných vojenských výcvikových prostorech (Doupovské hory, Brdy, Milovice, Ralsko, Libavá, Dědice).

Biologie:

Listonoh, Hrachoviště 2017

Dospělé jedince můžeme pozorovat od května do srpna, kdy se vymění až tři generace. Zimu přežívají vajíčka. Ta jsou velmi odolná, vydrží i několik desítek let v suchu, snesou mráz. Na nové lokality je listonoh letní šířen dosti zvláštním způsobem. Vzhledem k tomu, že v České republice jsou dnes listonozi nejběžnější v místech, kde probíhá (probíhal) výcvik vojáků s těžkou technikou, jsou vajíčka zachycena na pásy tanků. Tank se naloží na auto a je převezen na jiné místo, kde opadá bláto i s vajíčky. A pak když zaprší…

Kriticky ohrožený druh naší fauny (§3), v Červením seznamu veden jako ohrožený druh (C3). Ohrožení spočívá v zarůstání lokalit.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *