Hromnické jezírko
Jezírko bez života, strmé svahy z části zarostlé borovicemi a břízami, úzké cestičky a zápach síry jako v blízkosti pekla. To vše nedaleko Plzně, u obce Hromnice.
Přírodní památka Hromnické jezírko (vyhlášená 1975) se nachází v okrese Plzeň – sever nedaleko Hromnic. Na území o rozloze 12,20 ha a v nadmořských výškách od 340 do 386 m je chráněn zatopený lom na „vitriolovou“ břidlici. Geologický podklad území je tvořen chloriticko-seritickými břidlicemi. Břidlice se zde těžila od 16. století, do 18. století se z ní vyráběl kamenec. Ve 2. polovině 19. století se používala k výrobě dýmavé kyseliny sírové, olea. Od roku 1880, kdy byl objeven levnější způsob výroby síry, byla těžba snižována a v roce 1896 byla úplně zastavena.
Po ukončení těžby vzniklo na dně odklizu asi 5ti hektarové jezero hluboké až 15 m. Voda má velmi nízké pH, obsahuje sírany a železo, které se do vody uvolňují zvětráváním břidlice. Proto tady nemůžete lovit ryby, vyskytují se zde jenom řasy. Voda, která je v létě červeně zbarvená, se prý dá použít k léčbě ekzému.
Haldy jsou porostlé břízou bělokorou (Betula pendula), borovicí lesní (Pinus sylvestris), osikou (Populus tremula) nebo krušinou olšovou (Frangula alnus). Z bylin se zde vyskytují metlička křivolaká, vřes obecný, pavinec horský, mateřídouška nebo brusnice brusinka a borůvka.
Hromnické jezírko je přístupné po zelené turistické značce z Hromnic, kde je možné i zaparkovat.
Krátký dokument o PP Hromnické jezírko – Minuta z přírody (ČT).