Užovka hladká
Užovka hladká (Coronella austriaca Laurenti, 1768)
čeleď Užovkovití (Colubridae)
Poznávací znaky
Užovka hladká dosahuje délky od 45 do 75 cm. Zbarvení je téměř jednotné. Kresba hlavy může připomínat kresbu zmije obecné (Vipera berus). Také skvrnitost hřbetu může při pohybu připomínat zmiji, podobnějako u užovky podplamaté. Základní zbarvení je šedavé až šedé, hnědé, hnědošedé, někdy i žlutohnědé. Na hřbetě bývají zpravidla hnědé, hnědošedé, vzácněji tmavohnědočervené skvrnky. Tyto skvrnky mohou být spojeny do dvou až čtyř podélných pruhů. Existují i jedinci bez skvrn. Břicho je buď hnědé, šedorůžové, šedohnědé nebo špinavě žlutohnědé. Samci jsou spíše šedí a mívají skořicově zbarvené břicho, zatímco samice bývají spíše hnědavé, se šedým břichem. U některých jedinců se setkáváme s jediným, celistvým análním štítkem (anale), jaký známe u zmijovitých hadů.
Užovka hladká má poměrně malou trojúhelníkovitou hlavu, krk je jen slabě zúžen.
Stanoviště
Žije na teplých výslunných stráních porostlých keři, na sutích a pasekách i na krajích lesů, hlavně na k jihu exponovaných místech, výjimečně na vlhčích biotopech. Od nížin až do nadmořské výšky 600 m, někdy až 1 500 m.
Rozšíření
Severní a střední Evropa, od Norska a Švédska po Španělsko a Portugalsko a na východ až po Malou Asii a Kavkaz.
Výskyt
V ČR žije ostrůvkovitě a ne příliš hojně na několika lokalitách, i když její výskyt je relativně souvislý a rovnoměrný. Ve vyšších polohách a v kulturní krajině chybí.
Biologie
Její hlavní potravou jsou ještěrky, slepýši, jiné druhy hadů (jsou herpetofágní) a výjimečně i mláďata na zemi hnízdících ptáků nebo hlodavci. Aktivní je ve dne.
Užovka hladká zimuje od října (listopadu) do dubna v děrách, ve skalních rozsedlinách a pod kořeny stromů a keřů. V dubnu, krátce po probuzení, se hadi páří. Samci spolu o samice bojují. Koncem září nebo začátkem října klade samice 2 až 15 vajec či mláďat. Užovka hladká je had ovoviviparní, tedy vejcoživorodý, proto tvoří obal jeho vajíček jen tenká průhledná blanka. Tento blanitý obal se buď trhá již v kloace, nebo ho mláďata protrhnou krátce po opuštění kloaky. Samice o mláďata nepečuje.
Mezi nepřátele užovky hladké patří hlavně dravci, ježek, kunovité šelmy, ale i volně chované slepice.
V ČR žije užovka hladká severní –Coronella austriaca austriaca (Laurenti, 1768).
Silně hrožený druh!
Mám na zahradě užovku hladkou je v těsné blízkosti slepic tak nevím jestli je jejich nepřítel. Měří cca 70cm.
Obávám se, že nepřítelem budou spíš slepice. Užovka se slepicemi neživí.
Dobrý den, objevila jsem na zahradě užovku hladkou, zabydlela se v obložení bazénu. Že je na zahradě mi nevadí, jen by mě zajímalo, jak ji přestěhovat na jiné místo. Máme malé děti a ty se jí bojí a nechtějí do bazénu chodit. Děkuji za nápad.
Dobrý den, jak radí Jakub – nejlépe děti seznámit. Pokud to nejde – nabrat, odnést někam do bezpečí. Jana
No, já to příliš nedoporučuji. Vzhledem k tomu, že tyhle užovky jsou poměrně vzácné, může dojít ke zranění. Jednodušší by bylo děti s tímto neškodným hadem postupně seznámit a zachovávat neutrální postoj. Mám tři děti a velký statek. Mám tam rybníky i skalky a není vůbec vzácností tam narazit na běžné evropské užovky obojkové a podplamaté a posledních letech i užovky hladké. Ve skalkách na jižní straně areálu se vyskytují pro změnu i zmije. Mé děti se hadů také bály, protože babičky jim lily do hlavy demagogie o nebezpečnosti hadů apod. NESMYSLY!!! Běžné užovky žijící v evropě jsou zcela neškodné, jen v případě nebezpečí mohou kousat. Zmije navzdory účinnosti svého jedu se člověku raději vyhnou a pokud jim při náhodném setkání umožníte zmizet, nezaútočí. Mé děti ví, že narazí-li na zmiji mají zůstat nehnutě stát a nechat to na ní. Zmije zpravidla zmizí a k uštknutí tak dochází v jednom případě ze sta. A narazí-li na jakoukoliv užovku ať už je to na souši, či ve vodě, vzájemně se vyhnou a ke konfrontaci nedojde. Opravdu je nejjednodušší děti s hadem seznámit, než se snažit hada odstranit. A to opomíjím fakt, že většina hadů je zákonem chráněna!
Dobrý den, díky za reakci, příspěvek jsem upravila. Někdy je lepší odnést než posekat sekačkou, nechat ulovit kočkou apod. Zranitelnost hada nesouvisí jen s tím, že je vzácný a jako všichni naši hadi chráněný. Samozřejmě dle zákona by na užovku nikdo sahat neměl – stejně jako třeba na žáby nebo jiné obojživelníky.
Dobrý večer ? mám pod stromem díru,na to položenou kary síť a kousek překlad,dnes tam pes vyštěkával,kouknu a jen slyším hodně silný sssss?klackem odhrnul trávu a viděla jsem jen dost tlusté šedé tělo hada?dál jsem nezkoumala?myslíte že je to užovka? děkuji
Dobrý den, šedé tělo má spíše užovka obojková, ale obecně užovky moc tlusté nebývají. Podle popisu si tak netroufnu usuzovat, který had to byl.
Jednou jsem viděl, jak užovka snědla kohouta.
ne, užovky opravdu slepice ani kohouty nekonzumují
Dobrý den užovku hladkou máme na zahradě jižnekolik let.Tady se píše že dorůstá max 75 cm ale náš had je dlouhý 105 cm..Změřeno po šetrném odchytu.Za léto se svléká tak 2x.Na zahradě je spousta myší kterými se živí.
Dobrý den,
užovka hladká se průměrně dorůstá 50-70 cm (Zwach, I.: Obojživelníci a plazi), to ale neznamená, že nemůže být větší. Totéž platí pro potravu – užovka hladká většinou konzumuje jiné plazy. Jana
Prosím existuje je nějaká aplikace k určení druhu užovek /hadů/podle fota?
Dobrý den, o žádné aplikaci nevím (což neznamená, že neexistuje). V ČR není zas tak moc druhů aby to nešlo určit s knížkou (výborná je Zwach, I.: Obojživelníci a plazi České republiky. Grada, Praha, 2008., z části je i na GoogleBooks.) nebo internetem. Problém je spíš, že zvířátko neposedí / nepostojí, tudíž fotka nebude příliš kvalitní.
apka Google lens, tak jsem ji nedávno identifikoval já 🙂
Kácov nad sázavou-osada račiněves-za poslední zatáčkou ve stráni.mnoho těchto kusů,v roce 1986potvrzeno zoologem z Troji.
dobrý den, koupili jsme chatu cca 2 roky, celou dobu jsme ji rekonstruovali a letos tam trávíme konečně jaro. Celou dobu nic, ale tento víkend se hned u chaty objevil had. Dle našeho laického odhadu by se mohlo jednat o užovku hladkou, ale vůbec se v tom nevyznám. Prosím Vás, mohl bych poslat pár fotek někomu na posouzení? Mám strach spíše o děti, aby se něco nestalo. Děkuju. Tomáš
Dobrý den Tomáši, určitě pošlete.
Dobrý den, na mělčině u Berounky jsme pozorovali hada, který lovil rybky. Myslím, že to dle obrázku byla užovka hladká. Je to možné? Děkuji za odpověď
Dobrý den, ve vodě loví spíš užovka podplamatá, porovnejte Váš nález s obrázky.
Pěkný den Jana