Ropucha obecná

image006Ropucha obecná (Bufo bufo)

čeleď Ropuchovití (Bufonidae)

 

Poznávací znaky

Až 12 cm velká žába. Tělo na svrchní straně šedavé, rezavohnědé až zelenohnědé; jednobarevné. Břicho je šedavé, krémově hnědé nebo narezlé, často mramorované. Za očima jsou velké parotidy (dozadu se rozestupují), na těle bradavičky. Samci měří 6–9 cm, samice 8–12 cm. Pulci jsou černí, velikost do 3,2 cm.

 

image001Stanoviště

Nemá zvláštní nároky na prostředí, osidluje různé biotopy, ale musí v nich být voda. Ropuchu najdeme od nížin do hor, v lesích, lesostepích i v lidských sídlech (parky, zahrady, vinice, pískovny, lomy apod.).

ropucha obecná, Starý Plzenec 14. 4. 2007

Rozšíření

Ropucha obecná má velký areál rozšíření. žije na území od Španělska po střední Švédsko; ve střední a severní Asii a v Japonsku, vyskytuje se i v severní Africe.

 

image005Výskyt

U nás početná na celém území.

 

Biologie

Ropucha obecná se živí larvami, plži, pavouky, hmyzem. Loví převážně v noci. Kráčí, skoky jsou pomalejší méně hbité než u ostatních ropuch. Zimníspánek probíhá od října do konce března (začátku dubna) v norách, pod kameny apod.

Ropucha obecná se rozmnožuje od konce března do dubna v mělkých vodách. Žáby putují k té tůni, ve které se samy narodily.

Samička často samce dopraví na zádech k vodě, kde se rozmnožují. Vajíčka klade v páskách dlouhých 5 – 10 m, omotává je okolo vodních rostlin. Oplození je vnější, samička vypouští do vody vajíčka, samec sperma.

 

image003Zajímavosti

Nebezpečná je pro ropuchu moucha masařka – klade na ni vajíčka a larvy vnikají žábám do nosních otvorů a zahubí je.

 

Patří mezi ohrožené druhy. Ropucha obecná je ohrožena jako jiní obojživelníci především nedostatkem vhodných míst k rozmnožování (zavážení tůní, rekultivace) a také pesticidy.

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 2

  1. Nada napsal:

    Mám jednu doma myslím že je to ropuschaco mám dělat mám terária vlastním hada a želvy prosím o radu děkuji Naďa

  1. 6.11.2016

    […] černý nebo holub doupňák. Vyskytují se zde ještěrky (obecná, zední), užovka obojková, ropucha obecná a zelená. Z hmyzu můžeme potkat otakárka fenyklového i ovocného, soumračníka čárkovaného […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *